Fond vznikl v roce 2000, sídlí v Bratislavě a je zaměřen na podporu spolupráce nevládních organizací a občanské společnosti v rámci zemí V4 i v partnerských regionech Východního partnerství a západního Balkánu, uvedl resort v předkládací zprávě, kterou má ČTK k dispozici. Dodatečné peníze mají směřovat zejména na podporu mobility mladých a propagaci aktivit fondu.

"Za 21 let své činnosti fond podpořil přes 6000 grantových projektů ve 38 zemích a poskytl stipendia pro 2357 studentů (celková délka studií více než 4800 semestrů) v celkové hodnotě 102,69 milionu eur (přes 2,5 miliardy korun)," uvedlo ministerstvo. Mezinárodní visegrádský fond též podporuje činnost podobně zaměřeného Západobalkánského fondu.

Na začátku do fondu členské země V4 přispívaly 250.000 eur ročně, od příštího roku tedy půjde o desetinásobek. Poslední navýšení celkového rozpočtu fondu z šesti na osm milionů eur nastalo před sedmi lety.

Fond podle ministerstva zahraničí měl i rozpočtové rezervy, z nichž byly v posledních letech zaplaceny i nové programy. Šlo například o programy spolupráce ve vědě, výzkumu a inovacích mezi V4 a Izraelem či V4 a Japonskem. Rezervy ale již byly vyčerpány a bez navýšení rozpočtu by fond musel omezit své programy a aktivity, uvedla česká diplomacie.