reklama

"Spolupráce v rámci V4 byla úmyslně znefunkčněna, protože je evidentní, že když jsou čtyři krajiny pohromadě, které reprezentují 65 milionů obyvatel v rámci EU, dokážou prosadit věci, které individuálně prosadit neumí," řekl Fico podle TASR. Budoucí schůzka by podle něj neměla být jen formální.

Slovensko a Maďarsko mají stejný pohled na mnohá témata, včetně Ukrajiny či odmítání unijního migračního paktu, zmínil předseda Smeru.

Obě sousední země mají tentýž názor i na budoucnost EU ve vztahu k právu veta. "Pokud se členským státům sebere právo veta a bude se rozhodovat o zásadních politických a bezpečnostních otázkách nějakou většinou, to je začátek konce EU," vysvětlil slovenský premiér, který odmítá diktát velkých ve vztahu k malým.

Fico odmítl návrhy na odebrání hlasovacího práva Maďarska v Radě EU. Konkrétně nesouhlasí s tím, aby některá členská země byla trestána za to, že bojuje za svou suverenitu a národní zájmy. Unie by podle něj musela v takovém případě rozhodnout jednomyslně, přičemž on by něco takového rozhodně nepodpořil.

Premiéři také řešili nutnost jaderné energie pro dosažení energetické soběstačnosti. "Bez toho, abychom měli atomové elektrárny, těžko budeme moci garantovat občanům jedné i druhé země dostatečný a cenově dostupný objem elektrické energie," dodal Fico.