Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Představy zemí V4 o pomoci Ukrajině se liší

Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka
Markéta Pekarová Adamová, Petr Fiala, Marian Jurečka
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká.

Fiala označil úterní jednání za dlouhé a nelehké, ale zároveň otevřené a věcné. Zdůraznil, že mezi názory lídrů jsou nadále neměnné rozdíly. Zatímco Česko a Polsko se chtějí nadále podílet i na vojenské pomoci Ukrajině, Slovensko a Maďarsko hodlají pomáhat jen finančně a humanitárně.

Podle českého premiéra je V4 momentálně jinou institucí než před válkou na Ukrajině. "Tak jednoduché to je. Ale jsem rád, že možná i díky naší komunikaci se daří dosahovat na evropské úrovni společných řešení a jednotného postoje k podpoře Ukrajiny a odsouzení ruské agrese," uvedl předseda ODS podle TASR.

Shoda podle Fialy je na spolupráci v zemědělství či energetice. Čtveřice zemí podle něho sdílí přesvědčení o nutnosti rozvoje jaderné energie. Spolupráce je možná také v boji s nelegální migrací.

Předseda slovenské vlády Robert Fico zmínil, že názory jsou rozdílné. "Já nevěřím ve vojenské řešení konfliktu na Ukrajině, věřím v okamžité zastavení palby, věřím v mírová jednání... Za několik let tato válka skončí. My tu možná nebudeme, ale formát V4 zůstává mimořádně důležitý," řekl.

Předseda Smeru i dnes vyčetl pondělní pařížské konferenci o Ukrajině militantnost. V souvislosti s českou iniciativou ohledně dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu zdůraznil, že Slovensko neposkytne žádnou vojenskou pomoc.

Úterní pražský summit V4 každopádně označil za mimořádně důležitý. "Zažil jsem i zasedání, kde se mi už chtělo i zívat a byl jsem mimořádně znuděný, protože témata byla příliš technická a nezajímavá... Dnes jste mi nedali ani sekundu na to, abych si zívnul nebo měl pocit, že je to setkání nudné," dodal Fico.

Témata:  Visegradská čtyřka Petr Fiala Robert Fico

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy