reklama

Svou neúčast jako první v pátek oznámila česká ministryně obrany Jana Černochová, v pondělí se k ní přidal její polský kolega Mariusz Blaszczak. Schůzka zástupců zemí V4 byla původně naplánovaná na středu a na čtvrtek.

"Do Maďarska na setkání ministrů obrany V4 osobně nepojedu. Příští týden mají volby a není správné, abych se tam podílela na kampani," uvedla ministryně před několika dny na twitteru. 

Černochová dala v příspěvku jasně najevo, že se jí rovněž nelíbí maďarský postoj během krize způsobené válkou na Ukrajině. "Vždycky jsem V4 podporovala a velmi mě mrzí, že pro maďarské politiky je teď levná ruská ropa důležitější než ukrajinská krev," konstatovala. 

"Vaše informace jsou správné. Rádi bychom rovněž informovali, že setkání jsme přesunuli na pozdější datum," napsalo maďarské ministerstvo na dotaz serveru Euractiv. Zrušení schůzky podle agentury APA potvrdila i rakouská ministryně obrany Klaudia Tannerová, která se měla setkání zúčastnit v rámci jednání Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), kam patří také Rakousko, Slovinsko a Chorvatsko.

Maďarsko zvolilo po ruské invazi na Ukrajinu velmi opatrný přístup a mimo jiné odmítlo Kyjevu pomoci dodávkami zbraní. Premiér Viktor Orbán, který platí za jednoho z nejbližších evropských spojenců ruského prezidenta Vladimira Putina, rovněž zakázal převoz zbraní na Ukrajinu přes území Maďarska.

"Musíme zůstat mimo tuto válku. Proto nepošleme na bojiště žádné vojáky nebo zbraně... Musíme hájit své vlastní zájmy," řekl před dvěma týdny dlouholetý předseda maďarské vlády. Za jeho přístup jej pak na summitu EU otevřeně kritizoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.