Hostitelka schůzky, slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, dopoledne kromě Zemana přivítala v centru slovenské metropole také maďarskou kolegyni Katalin Novákovou a prezidenta Polska Andrzeje Dudu.

Jde o první prezidentský summit zemí V4 od únorové vojenské invaze Ruska na Ukrajinu, po které středoevropské země v otázce pomoci Kyjevu nevystupují jednotně. Zatímco Česko, Polsko a Slovensko se řadí k zemím, které Ukrajině vyčlenily i vojenskou pomoc, Maďarsko dříve odmítlo, aby přes jeho území proudily na Ukrajinu dodávky zbraní ze Západu. Budapešť se rovněž kriticky vyjádřila vůči protiruským sankcím.

Prezidentský summit V4 v Bratislavě se koná v Primaciálním paláci v historickém centru města. Budovu v současnosti využívá slovenská metropole k jednáním svého zastupitelstva. V minulosti tam měl pracovní sídlo prezident Michal Kováč, který stál v čele Slovenska po rozpadu československé federace na konci roku 1992.

Prezidenti států V4 se na společném jednání setkávají tradičně na podzim. Schůzku organizuje země, která visegrádské skupině předsedá. Slovensko toto předsednictví převzalo na začátku července po Maďarsku.

Zeman se už v pondělí v Bratislavě sešel s bývalým slovenským premiérem Robertem Ficem a předsedou slovenského parlamentu Borisem Kollárem.

reklama