Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Polsko je připraveno na provokace Ruska, vzkázal Duda

Andrzej Duda
Andrzej Duda
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Polský prezident Andrzej Duda v pátek prohlásil, že Polsko je připraveno reagovat na jakékoli potenciální provokace Ruska v oblasti Baltského moře. Upozornil na to server TVP World.

"Jak všichni víme, v posledních měsících jsme neustále čelili ruským provokacím," uvedl Duda. "Zejména leteckým provokacím v oblasti Baltského moře," dodal během námořních cvičení BALTOPS, které se každoročně konají v Baltském moři poblíž polského přístavu Gdyně.

Podle Dudy je péče o pobřeží a jeho bezpečnost, včetně přístavů a infrastruktury, klíčová pro bezpečnost země. "To se týká našich mořských přístavů a kritické infrastruktury," řekl. Duda také zdůraznil, že připravenost Polska zahrnuje schopnost provádět obchod a zajišťovat přepravu vojenského vybavení po moři, pokud to bude nutné.

Cvičení BALTOPS začalo 7. června a potrvá do 20. června. Účastní se na něm více než 50 lodí, desítky letadel a přibližně 9000 vojáků, kteří budou testovat schopnosti spojenců na moři, ve vzduchu i na pevnině v oblasti Baltského moře. Mezi účastníky jsou členové NATO, včetně USA, Polska, Estonska, Lotyšska, Litvy a nových členů Finska a Švédska.

Duda už dříve varoval, že by Rusko mohlo být vojensky schopno napadnout členské státy NATO již v roce 2026 nebo 2027, přičemž se odkazoval na zprávu německých expertů.

"Přicházejí nové zprávy a nedávno jsem viděl jednu od německých expertů, v níž se říká, že možná už v roce 2026 nebo 2027 bude (ruský prezident Vladimir) Putin, když postaví svou ekonomiku na válečný základ, disponovat takovou vojenskou silou, že bude schopen zaútočit na NATO," uvedl Duda pro americkou televizi CNBC.

Evropské země mají dva, tři roky, během kterých mohou dělat potřebné přípravy včetně hromadění zásob munice a výroby zbraní, "aby se co nejvíce zvýšila bezpečnost Evropy..., aby k invazi nedošlo".

Zbrojit je podle něj třeba proto, aby NATO nakonec nemuselo bojovat. "Jde o to, abychom vytvořili takový odstrašující prostředek, který zajistí, že nebudeme napadeni. O to jde, protože nikdo z nás nechce válku," dodal polský prezident.

Na konci února přitom Duda tvrdil, že si nemyslí, že Rusko vojensky napadne Polsko. Důvodem je podle něj to, že Polsko bude na případnou agresi dostatečně připraveno, řekl v rozhovoru pro polský deník Fakt.

"Tohle všechno platí v případě, že budeme silní. Nenapadáte silné - napadáte slabé," vysvětlil svůj postoj Duda. Dodal, že "díky laskavosti bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Polsku" má nyní Varšava stíhačky páté generace F-35, stálou přítomnost amerických vojáků na území Polska a velitelství V Corps americké armády v Poznani.

Estonská zahraniční zpravodajská služba se ale domnívá, že se Rusko se připravuje na možnou vojenskou konfrontaci se státy NATO, ke které by mohlo dojít v příštích deseti letech.

"Rusko se vydalo cestou dlouhodobé konfrontace... a Kreml se pravděpodobně připravuje na možný konflikt s NATO, ke kterému by mohlo dojít v příštích deseti letech," konstatoval šéf estonské zpravodajské služby Kaupo Rosin.

Témata:  Andrzej Duda Polsko Rusko

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy