Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz vidí v mírové konferenci zárodek řešení, zatímco Duda doufá, že odhalí skutečnou velikost ruské hrozby

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Švýcarské město Lucern bude ode dneška dějištěm dvoudenní mírové konference zaměřené na situaci na Ukrajině. Německý kancléř Olaf Scholz snižuje očekávání a vnímá konferenci jako počátek možného mírového řešení, zatímco polský prezident Andrzej Duda věří, že konference odhalí skutečnou míru ruské hrozby.

"(Konference) je diplomatická sazenice, kterou zaléváme, aby mohla růst," řekl kancléř Scholz německé televizi ARD v sobotu ráno poblíž italského města Bari. Německý kancléř se zúčastnil třídenního summitu zemí G7 v Itálii a z Itálie se přesune přímo na konferenci do Švýcarska.

Svá očekávání vyjádřil i polský prezident. "Chceme partnery upozornit na rozsah ruských akcí, zvrácené ruské metody a stupeň nebezpečí této agrese. Doufám, že prezentací situace v regionu budeme schopni jasně vyjádřit, co máme na mysli," řekl Duda. Dodal, že mezi tyto postupy patří například hybridní útok vyvíjením migračního tlaku na Polsko, pobaltské země a Finsko.

Podle agentury DPA Scholz doufá, že summit ve Švýcarsku poslouží jako základ pro mírová jednání s Ruskem, která přijdou v budoucnu. Švýcarská vláda uvedla, že ačkoli se Rusko této fáze jednání neúčastní, jeho účast bude nezbytná pro úspěšné dokončení procesu.

Témata:  Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) válka na Ukrajině Andrzej Duda Olaf Scholz

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.