Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Scholz vidí v mírové konferenci zárodek řešení, zatímco Duda doufá, že odhalí skutečnou velikost ruské hrozby

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Švýcarské město Lucern bude ode dneška dějištěm dvoudenní mírové konference zaměřené na situaci na Ukrajině. Německý kancléř Olaf Scholz snižuje očekávání a vnímá konferenci jako počátek možného mírového řešení, zatímco polský prezident Andrzej Duda věří, že konference odhalí skutečnou míru ruské hrozby.

"(Konference) je diplomatická sazenice, kterou zaléváme, aby mohla růst," řekl kancléř Scholz německé televizi ARD v sobotu ráno poblíž italského města Bari. Německý kancléř se zúčastnil třídenního summitu zemí G7 v Itálii a z Itálie se přesune přímo na konferenci do Švýcarska.

Svá očekávání vyjádřil i polský prezident. "Chceme partnery upozornit na rozsah ruských akcí, zvrácené ruské metody a stupeň nebezpečí této agrese. Doufám, že prezentací situace v regionu budeme schopni jasně vyjádřit, co máme na mysli," řekl Duda. Dodal, že mezi tyto postupy patří například hybridní útok vyvíjením migračního tlaku na Polsko, pobaltské země a Finsko.

Podle agentury DPA Scholz doufá, že summit ve Švýcarsku poslouží jako základ pro mírová jednání s Ruskem, která přijdou v budoucnu. Švýcarská vláda uvedla, že ačkoli se Rusko této fáze jednání neúčastní, jeho účast bude nezbytná pro úspěšné dokončení procesu.

Témata:  Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) válka na Ukrajině Andrzej Duda Olaf Scholz

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 14:25

Rusko zavede progresivní daň. Putin potřebuje další peníze i pro armádu

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy