Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko nechce mír, prohlásil Zelenskyj. Putina vyzval ke stažení invazních sil z Ukrajiny

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu.
Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu.
Foto: FDFA Communication

Rusko není připravené diskutovat o spravedlivém a trvalém míru, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci po konci mírového summitu ve Švýcarsku. Pokud by Moskva stáhla své jednotky z ukrajinského území, byl by otevřený každým mírovým jednáním. 

"Rusko nechce mír, to je fakt," prohlásil Zelenskyj. "Jednat s námi může už zítra, pokud se stáhne z našeho legálního území," zdůraznil lídr napadené země, který rovněž zmínil, že nynější úroveň západní pomoci nestačí na to, aby Ukrajina válku vyhrála. 

Ukrajinský prezident dále uvedl, že účastníci summitu se dohodli na pokračování práce v rámci skupin, které budou rozvíjet konkrétní myšlenky či návrhy. Až budou připravené tzv. akční plány pro mír, otevře se cesta ke druhému summitu. 

"Věříme, že dosažení míru vyžaduje zapojení a dialog mezi všemi stranami," stojí v závěrečném komuniké summitu, které podpořila velká většina účastníků. Několik důležitých rozvojových zemí se k němu však nepřihlásilo, upozornil web DW. Dokument nepodepsali například zástupci Indie, Saúdské Arábie či Spojených arabských emirátů.

V závěrečném textu se píše, že základem "komplexního, spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině" má být Charta OSN a respektování územní celistvosti a suverenity napadené země. Delegace konkrétně potvrdily všeobecný závazek k respektování územní celistvosti všech států. Deklarace obsahuje také výzvu k výměně všech válečných zajatců a návratu deportovaných ukrajinských dětí do Ruska. 

Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba už před zveřejněním prohlášení řekl přítomným novinářům, že text pokládá za vyvážený. "Všechny naše zásadní pozice, na kterých Ukrajina trvala, byly zohledněny," konstatoval podle agentury Reuters. 

Kuleba naznačil, že Rusko by mohlo být zapojeno do příštího summitu, avšak zároveň odmítl požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina, který je ochoten jednat o míru jen za předpokladu, že se Kyjev vzdá čtyř okupovaných oblastí a upustí od snahy vstoupit do NATO. "Chápeme, že přijde čas, kdy bude třeba jednat s Ruskem. Ale naše pozice je celkem jasná: Nedovolíme Rusku, aby mluvilo jazykem ultimát, jako to dělá teď," dodal ministr. 

Témata:  Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) Volodymyr Zelenskyj válka na Ukrajině Vladimír Putin Ruská armáda

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy