Uvedl to portál onet.pl, který se odvolal na mluvčího ukrajinského ministerstva zahraničí Oleha Nikolenka. Polské ministerstvo zahraničí následně potvrdilo, že si v reakci na prohlášení ukrajinských činitelů pozvalo ukrajinského ambasadora v Polsku, avšak bližší detaily k této záležitosti neuvedlo.

Celá situace vyplynula z výroků Marcin Przydacze z polské prezidentské kanceláře, který zmínil možnost prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí do zemí sousedících s Ukrajinou, včetně Polska. Důvodem tohoto opatření bylo hájit zájmy polských zemědělců, kteří se stěžovali na levnější zboží z Ukrajiny, které jim znemožňovalo cenovou konkurenci.

Przydacz ve svých výrocích zdůraznil, že Polsko poskytlo Ukrajině velkou podporu v posledních měsících a letech a zaslouží si uznání za svou roli ve prospěch Ukrajiny.

Nikolenko, mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí, následně reagoval na tyto výroky a označil je za nepravdivé a nepřípustné. Uvedl, že ukrajinsko-polské přátelství přesahuje politické cíle obou zemí. Dále připomněl, že Ukrajina každodenně projevuje vděčnost Polsku a dalším spojencům za jejich podporu v boji proti ruským invazním silám, který probíhá již více než rok.

Podle Nikolenka podpora Ukrajiny ze strany Polska není pouhou filantropií, ale investicí do vlastní bezpečnosti Polska. Tato situace ukazuje na citlivou problematiku týkající se obchodu a geopolitických zájmů mezi oběma zeměmi, ale zároveň připomíná důležitost udržování a posilování vzájemných vztahů a podpory mezi sousedními státy.