Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel a Lipavský jednali v Mnichově s polským prezidentem Dudou

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Český ministr zahraničí Jan Lipavský a zvolený prezident České republiky Petr Pavel dnes v bavorské metropoli na okraj Mnichovské bezpečnostní konference jednali s polským prezidentem Andrzejem Dudou mimo jiné o rozvoji vzájemného dopravního spojení.

Pavel na twitteru napsal, že se těší na brzké setkání ve Varšavě, kam chce po březnové inauguraci zamířit na jednu ze svých prvních cest do zahraničí.

"Diskutovali jsem o vzájemné spolupráci včetně dopravní infrastruktury a také o spolupráci v rámci Visegrádské skupiny (V4)," napsal na twitteru Lipavský. "Vztahy s polskými přáteli mají velkou váhu, o to víc v dnešních těžkých časech, kdy společně musíme pomoci i s řešením problémů za našimi hranicemi. Těším se na spolupráci a brzké setkání ve Varšavě," uvedl Pavel. Duda zase na twitteru zveřejnil video, na kterém si s Pavlem potřásá rukou.

Po výroku neúspěšného prezidentského kandidáta Andreje Babiše z volební kampaně, ve kterém zpochybnil případnou pomoc Polsku a pobaltským zemím při jejich případném vojenském napadení, Pavel slíbil, že do Polska pojede na druhou zahraniční cestu. Pavel by rád krátce po inauguraci navštívil i Ukrajinu a Německo.

Pavel, Lipavský a Duda se dnes setkali na společné snídani. Pavel, který chce konferenci v Mnichově využít k navázání vztahů a kontaktů pro svůj nadcházející prezidentský mandát, se v bavorské metropoli sešel také ke společné debatě s Lipavským. Pavel po zvolení opakovaně řekl, že chce, aby Hrad a vláda své zahraničněpolitické kroky koordinovaly.

Po jednání s Dudou se Pavel dopoledne sešel s bavorským premiérem Markusem Söderem. Tato schůzka se uskutečnila na Söderovu žádost. "Další rozvoj bavorsko-českého pohraničí je pro nás obzvláště důležitý," napsal bavorský premiér na twitteru. Tweet doplnil fotografií, na které si s Pavlem podává ruku.

Témata:  Petr Pavel Jan Lipavský Andrzej Duda

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 20:30

Smrt hvězdy kultovního seriálu Derrick. Fritz Wepper se rozhodl ukončit léčbu vážné nemoci

Koncem března zemřel slavný německý herec Fritz Wepper, kterého dobře znali i čeští diváci. Jeho manželka oznámila, že zemřel v mnichovském hospici. Slavnému herci bylo 82 let.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy