Duda podle prohlášení prezidentské kanceláře odcestoval do Kyjeva ihned po konzultacích v Haagu, které se zabývaly červencovým summitem NATO. Pořádat jej v hlavním městě Vilniusu bude Litva, jejíž prezident Nauseda nasedl do letadla s polským kolegou.

Součástí programu byla pracovní schůzka obou státníků s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jednat se mělo o aktuální situaci na bojišti, včetně hrozby ruského útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu.

Polský prezident v Kyjevě uvedl, že jeho země je připravena posílit ochranu hranice s Běloruskem, pokud to bude nutné. "Už teď je (ochrana) na vysoké úrovni a velice profesionální," zdůraznil podle deníku Guardian. Do sousední země se má podle dohody s Kremlem přesunout šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin.

Duda se vyjádřil také k otázce ukrajinského členství v NATO. "Uděláme všechno pro to, aby se tak stalo co možná nejdříve," prohlásil před zraky Zelenského. Aliance však trvá na tom, že nejprve musí skončit konflikt na Ukrajině.

"Pokoušíme se zajistit, aby rozhodnutí přijatá na summitu indikovala perspektivu členství. Diskutujeme o tomto tématu s našimi spojenci," dodal polský prezident. Dudův litevský protějšek Nauseda na twitteru uvedl, že do Kyjeva přijel před summitem NATO ve Vilniusu s jednou klíčovou zprávou. "Místo Ukrajiny je v NATO," napsal.