reklama

Návštěva Polska bude druhou zahraniční cestou nového českého prezidenta. Vydá se na ni týden po své inauguraci a dva dny po skončení návštěvy Bratislavy. Pavla opět doprovodí i jeho manželka Eva.

Zatímco na Slovensko se prezidentský pár vydal automobilem, do Varšavy kvůli vzdáleností poletí vládním speciálem. Prvním bodem programu bude setkání s Dudou a jeho ženou Agatou Kornhauserovou-Dudovou. Před Prezidentským palácem ve Varšavě bude Pavel uvítán s vojenskými poctami. Následovat bude setkání prezidentských párů, soukromá schůzka prezidentů, jednání národních delegací a tisková konference.

Odpoledne Pavel položí věnec u hrobu neznámého vojína a poobědvá s předsedkyní Sejmu Elžbietou Witekovou. Jednat bude i s předsedou polského Senátu Tomaszem Grodzkim. V plánu český prezident má i setkání s krajany u české ambasády na náměstí Václava Havla nebo večeři s Dudou.

V pátek se sejde s předsedou vlády Mateuszem Morawieckim a navštíví Evropskou agenturu pro pohraniční a pobřežní stráž Frontex. Poté delegace přeletí na letiště Rzeszów. To od počátku války na Ukrajině slouží jako překladiště pro vojenskou pomoc, kterou zemi poskytují západní země.

První dáma má částečně po oba dny vlastní program. Ve čtvrtek si například s Kornhauserovou-Dudovou prohlédne Královský hrad, poté spolu poobědvají. V pátek Pavlová navštíví staré město. Odlišný program bude mít i v Rzeszówě, kde si prohlédne Medevac Hub Jasionka určený pro pacienty evakuované z Ukrajiny. Podívá se i do centra pomoci uprchlíkům, který zřídil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).