reklama

Varšava se od invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 stala jedním z nejstabilnějších podporovatelů Kyjeva a zdůrazňuje, že obnovení kontroly Ukrajiny nad celým svým územím je klíčové k odrazení další vojenské agrese ze strany Moskvy.

Prezident Duda opakoval svůj postoj pozdě večer během rozhovoru na kanálu Kanal Zero na platformě YouTube. Na otázku, zda věří, že Ukrajina bude schopna znovu získat Krym, odpověděl: "Těžko říct. Nevím, zda se Krym vrátí, ale věřím, že Doněck a Luhansk ano."

Duda považuje Krymský poloostrov, který byl obsazen Ruskem v roce 2014, osm let před plným spuštěním vojenské invaze, za "speciální místo z historických důvodů, protože většinu času byl v rukou Ruska".

Doněcká a Luhanská oblast na východě Ukrajiny byly také obsazeny moskevsky podporovanými silami v roce 2014 a na rozdíl od Krymu jsou stále obléhány v průběhu současné agrese. Ukrajina slibuje, že během války s Ruskem získá zpět každý centimetr svého území, včetně Krymu.

Ukrajinský velvyslanec v Polsku Vasyl Zvaryč prohlásil v sobotu na sociální síti, že "Krym je a zůstane součástí Ukrajiny". Dodal: "Deokupace Krymu je naším úkolem a povinností, kterou sdílíme se svobodným světem."

Ministr zahraničí Polska Radoslaw Sikorski zdůraznil, že "Polsko uznává nezávislost Ukrajiny v rámci mezinárodně stanovených hranic".

Poznámky prezidenta Dudy kritizovali i další členové polské vládní proevropské koalice, kteří patří k jinému politickému táboru než prezident. Duda je spojencem nacionalistické strany Právo a spravedlnost (PiS). Kritiku Dudových slov odmítl zákonodárce z PiS Radoslaw Fogiel, tvrdíc, že Duda jasně řekl, že neví, zda se Krym vrátí k Ukrajině.