reklama

"Studie ukazuje, že Continental byl důležitou částí Hitlerovy válečné mašinérie," konstatoval ve čtvrtek šéf společnosti Elmar Degenhart.

Continental během války využíval nucené práce 10.000 lidí z okupované Belgie a Francie a též sovětských válečných zajatců, uvádí studie nazvaná "Dodavatel Hitlerovy války. Skupina Continental Group v nacistickém období". V posledních letech války vyráběli vězni koncentračních táborů plynové masky. Výroba byla přesunuta do podzemí, kde panovaly nelidské pracovní i životní podmínky.

V roce 2000 v Německu vznikl fond odškodnění nuceně nasazených, který 1,7 milionu lidí ve více než stovce zemí vyplatil 4,37 miliardy eur (bezmála 115 miliard Kč). Do fondu peníze mimo jiné vložily společnosti Volkswagen, Deutsche Bank či Bayer, jeden z nástupnických podniků IG Farben.

Ekonomiku hitlerovského Německa podporovaly tisíce německých firem. Některé tak činily finančně, jiné vyráběly zbraně, konglomerát IG Farben dokonce produkoval cyklon B (forma kyseliny kyanovodíkové), který se používal v plynových komorách.

reklama