Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

80 let od atentátu na Hitlera: Scholz vyzval občany, aby se postavili za svobodu a demokracii

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)
Foto: FDFA Communication

Německo v sobotu slavilo 80. výročí pokusu o atentát na nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Při této příležitosti vyzval spolkový kancléř Olaf Scholz občany, aby se postavili za svobodu a demokracii. Upozornil na to server Der Spiegel.

Scholz přednesl projev na vzpomínkové akci pořádané vládou v komplexu BendlerBlock v Berlíně. Společně s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem položili věnce na památku těch, kteří se před 80 lety pokusili o atentát. Scholz poznamenal, že ačkoliv pokus o převrat 20. července 1944 skončil neúspěchem, cíle odboje proti nacistickému režimu neselhaly.

Podle Scholze je nacistické diktatuře možné čelit prostřednictvím „lepšího Německa“ založeného na ústavě. Německý odboj je podle něj připomínkou toho, jak je důležité být odhodlaný čelit temným stránkám historie.

Dle Scholze není nutné, aby občané demokratického Německa podstupovali nebezpečné činy, jak tomu bylo u armádních důstojníků v čele s plukovníkem Clausem Schenkem von Stauffenbergem, který se před 80 lety pokusil o atentát na Hitlera v jeho hlavním velitelském štábu Wolfsschanze v Rastenburgu. „Je však nezbytné, aby německá demokracie závisela na našem neúnavném úsilí. Každý z nás musí bojovat proti nenávisti a extremismu,“ dodal kancléř.

Prezident Steinmeier rovněž zdůraznil potřebu bránit demokracii. Podle něj byl odpor proti národnímu socialismu nezbytný, protože Výmarská republika, demokratický stát v letech 1918-1933, neměla dostatečnou podporu. „Násilí ničí demokracii,“ prohlásil.

Steinmeier také poznamenal, že Stauffenberg a jeho spolupracovníci nebyli „bezchybní hrdinové“, ale lidé, kteří „udělali správnou věc ve správný čas a s velkým rizikem pro sebe a své rodiny“.

Důstojníci Wehrmachtu pod vedením plukovníka Stauffenberga se 20. července 1944 neúspěšně pokusili o atentát na Hitlera pomocí bomby, aby ukončili druhou světovou válku. Hitler se však zranil pouze lehce, protože nebyl dost blízko exploze. Tento plán se zapsal do historie jako operace Valkýra.

Po odhalení spiknutí byli plukovník Stauffenberg a jeho tři kolegové krátce nato popraveni na nádvoří komplexu Bendlerblock v Berlíně. V následujících týdnech a měsících nacisté popravili přibližně 90 dalších účastníků a podporovatelů vzpoury. 

Témata:  Německo Adolf Hitler Olaf Scholz

Související

Aktuálně se děje

9:34

Bere policie ohledy na usmíření? Případ Sebastiana a Miraie zatím nekončí

Zajímá orgány činné v trestním řízení, že se Sebastian a Mirai usmířili? Tuto otázku si nejspíš položil leckdo. Policie totiž od léta napadení druhého jmenovaného vyšetřuje. Podle posledních informací na tom nejnovější vývoj nic nezměnil. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy