Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Putin se v hovoru s Bennettem omluvil za Lavrovova slova o Hitlerovi

Vladimír Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).
Vladimír Putin (aranžované snímky běloruské státní propagandy).
Foto: president.gov.by

Ruský prezident Vladimir Putin se v telefonátu s izraelským premiérem Naftalim Bennettem omluvil za nedávný výrok ministra zahraničí Sergeje Lavrova o židovském původu Adolfa Hitlera, sdělila kancelář izraelského předsedy vlády. Informovala o tom agentura Reuters a list Haarec, podle kterého Bennett omluvu přijal a poděkoval Putinovi za objasnění jeho postoje vůči Židům a památce holokaustu. Kreml ve svém prohlášení po rozhovoru státníků diplomatickou roztržku kvůli Lavrovově výroku přímo nezmínil, podotkla agentura Reuters.

Šéf ruské diplomacie o víkendu v televizním rozhovoru s italskou televizí v souvislosti s židovským původem ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského prohlásil, že to nepopírá údajné nacistické prvky v jeho zemi a že i vůdce nacistického Německa Hitler "měl židovskou krev" a "největší antisemité bývají Židé".

Svým výrokem vyvolal pobouření v Izraeli, tamní ministerstvo zahraničí si v pondělí kvůli tomuto tvrzení předvolalo ruského velvyslance. Proti slovům Lavrova se ohradil i Bennett nebo šéf památníku obětem holokaustu Jad vašem. Izraelský ministr zahraničí Jair Lapid výroky označil za "neodpustitelné, šokující a historicky chybné". "Říci, že Hitler byl Žid, je totéž jako říci, že Židé zabíjeli sami sebe," uvedl Lapid.

Rusko následně obvinilo Izrael, že podporuje "neonacistický režim" v Kyjevě. Z Moskvy podle listu The Guardian zaznělo, že Lapid činí "protihistorické" poznámky o holokaustu, které "do značné míry vysvětlují kurz současné izraelské vlády, která podporuje neonacistický režim v Kyjevě". Moskva dlouhodobě bez pádných důkazů vykresluje vládu v Kyjevě jako neonacisty.

Kreml v prohlášení po dnešním hovoru Putina s Bennettem podle agentury TASS mimo jiné uvedl, že oba státníci před nadcházejícím výročím konce druhé světové války "zdůraznili zvláštní význam tohoto data pro národy obou zemí, které pečlivě uchovávají historickou pravdu o událostech oněch let a uctívají památku všech padlých, včetně obětí holokaustu".

Bennett dnes podle Reuters rovněž uvedl, že požádal Putina, aby zvážil možnost evakuace obléhaných oceláren Azovstal v ukrajinském Mariupolu. Podle svých slov tuto žádost vznesl po předchozím rozhovoru s ukrajinským prezidentem Zelenským. Putin podle něj slíbil zřídit koridor pro evakuaci civilistů.

Kreml v prohlášení uvedl, že Rusko je připraveno poskytnout bezpečný průchod civilistům z Azovstalu, Kyjev by podle něj měl nařídit ukrajinským bojovníkům, kteří se tam nacházejí, aby složili zbraně.

Témata:  Vladimír Putin Sergej Lavrov Adolf Hitler

Aktuálně se děje

18. dubna 2024 22:36

Tusk apeluje: Nadcházející týdny mohou rozhodnout o osudu války na Ukrajině

Polský premiér Donald Tusk po summitu Evropské rady upozornil, že situace na ukrajinské frontě je kritická a příští týdny mohou rozhodnout o osudu války. Podle premiéra obsahují závěry summitu závazné ustanovení, která zavazují EU přijmout opatření k zajištění bezpečnosti ukrajinského nebe. Tusk se také vyjádřil k zatčení Poláka, který údajně pracoval pro ruskou rozvědku.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy