Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Japonsko postihlo zemětřesení, epicentrum bylo u pobřeží Fukušimy

Japonsko, ilustrační foto
Japonsko, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění.

Zprávy o škodách či zraněných zatím nejsou, otřesy byly cítit i v hlavním městě Tokiu. Varování před následnými vlnami tsunami vyhlášeno nebylo. Americká geologická služba USGS stanovila magnitudu čtvrtečního zemětřesení na 6,1 stupně.

Japonsko už ve středu reagovalo na ničivé zemětřesení na Tchaj-wanu o síle přes 7 stupňů. Úřady po něm varovaly před hrozbou vlny tsunami na ostrovech v prefektuře Okinawa. Výstraha byla později zrušena.

Japonsko patří k tektonicky nejaktivnějším zemím na světa, čemuž odpovídají přísné stavební normy, které mají zajistit, aby budovy vydržely i ty nejsilnější otřesy. Souostroví postihne přibližně 1500 zemětřesení ročně, většina z nich je mírných.

K nejsilnějšímu zemětřesení došlo v roce 2011 také u severovýchodního pobřeží Japonska a společně s následnou vlnou tsunami si vyžádalo přes 18 tisíc obětí. Přírodní katastrofa navíc způsobila i problémy v jaderné elektrárně Fukušima, kde došlo k nejvážnější nehodě v oboru od tragédie v Černobylu.

Témata:  Japonsko zemětřesení

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy