Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fukušima začala vypouštět radioaktivní vodu do oceánu, Čína zakázala dovoz z Japonska

Jaderná elektrárna Fukušima
Jaderná elektrárna Fukušima
Foto: Google Earth

Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima začal dnes vypouštět radioaktivní vodu do Tichého oceánu, což bylo potvrzeno zahraničními zpravodajskými agenturami. Tento krok je opakovaně kritizován především Čínou.

Zároveň Čína zakázala dovoz všech mořských plodů z Japonska, uvedl server CNN. Premiér Jižní Koreje Han Duk-so vyzval Japonsko, aby informovalo transparentně o procesu vypouštění vody a několik desítek lidí protestovalo před japonskou ambasádou v Soulu. Jihokorejská policie zadržela nejméně 16 protestujících, kteří pronikli do budovy.

Postupné uvolňování více než 1,3 milionu tun radioaktivní vody z areálu Fukušimy, která byla poškozena zemětřesením a cunami v roce 2011, je plánováno na příštích 30 let. Problém ukládání této vody v elektrárně rostl, protože většina nádrží byla téměř plná. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) schválila plán Japonska na vypuštění této vody do oceánu v červenci.

Radioaktivní voda je před vypuštěním čištěna filtrem, který odstraňuje většinu nebezpečných prvků kromě tritia - radioaktivního izotopu vodíku, který je těžko separovatelný. Tento izotop je škodlivý pro lidské zdraví pouze při vysoké koncentraci, což podle expertů ve Fukušimě nehrozí. Radioaktivní voda je také ředěna mořskou vodou. Někteří vědci však mají obavy z dlouhodobých dopadů nízkých dávek radioaktivity, které mohou zůstat ve vodě.

Šéf MAAE Rafael Grossi uvedl, že odborníci agentury jsou na místě, aby zajistili bezpečné provedení procesu vypouštění a že budou zveřejňovat průběžně aktualizovaná data o tomto procesu.

Čína znovu kritizovala japonské rozhodnutí, označila ho za bezpečnostní problém s dopady na další země a tvrdila, že by mělo být více zemí, které by se o tomto rozhodnutí měly vyjádřit. Čína zakázala dovoz všech mořských produktů z Japonska a Hongkong oznámil, že provede kontroly dovozu japonských mořských produktů.

Témata:  Jaderná elektrárna Fukušima Japonsko

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy