Jaderná elektrárna Fukušima

Ilustrační fotografie.

Soud rozhodl, že za havárii Fukušimy zodpovídá bývalé vedení provozovatele

Svět

Tokijský soud dnes nařídil čtyřem bývalým manažerům společnosti provozující jadernou elektrárnu Fukušima, kterou zničila vlna tsunami v roce 2011, aby zaplatili 13 bilionů jenů (2,2 bilionu korun) a uznal je odpovědnými za havárii elektrárny, informovala agentura AP. Jedná se o nejvyšší kompenzaci, jaká kdy byla v Japonsku v rámci soudního sporu nařízena.

Jaderná elektrárna Fukušima.

V Japonsku začal soud v případu šesti lidí, kteří žalují provozovatele Fukušimy

Svět

V Tokiu dnes poprvé zasedl soud v případu šesti lidí, kteří kvůli rakovině štítné žlázy zažalovali provozovatele jaderné elektrárny Fukušima, píše agentura AP. Šestice lidí, kteří se v době havárie elektrárny nacházeli v prefektuře Fukušima, nyní po společnosti TEPCO požaduje 616 milionů jenů (asi 112 milionů korun) jako odškodnění.

Fukušima, ilustrační fotografie.

Svět

Zemětřesení u japonské Fukušimy si vyžádalo jednu oběť a sedm desítek zraněných

Při zemětřesení o síle 7,3 stupně, které dnes zasáhlo severovýchod Japonska v oblasti Fukušimy, zemřel jeden člověk a dalších sedm desítek utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters. Otřesy byly cítit i v asi 270 kilometrů vzdáleném Tokiu, kde způsobily dočasný výpadek elektřiny ve dvou milionech domácností. Japonská televize NHK informovala též o poškozených budovách a požáru ve městě Fukušima.

JE Fukušima

Ve Fukušimě se nedá normálně žít? Nejhůře jsou na tom děti

Revue

Kórijama je zhruba třísettisícové město ležící nedaleko jaderné elektrárny Fukušima. Právě jeho obyvatelé byli jedněmi z těch, které havárie roce 2011 způsobená vlnou tsunami téměř připravila o domovy. Poté, co se radiace zmírnila, se do nich mohli opět vrátit, zejména život dětí ale už nikdy nebude jako dřív.

JE Fukušima

Fukušima láká turisty. Na místo míří milovníci katastrof

Svět

Část obyvatel měst evakuovaných po neštěstí v japonské jaderné elektrárně Fukušima se sice ještě nevrátila do svých domovů, do okolí elektrárny už ale proudí turisté. Úřady je přesvědčují, že se všechno vrátilo k normálu, píše francouzský deník Le Monde.

JE Fukušima

Od katastrofy ve Fukušimě uplynulo sedm let. Voda je dodnes radioaktivní

Svět

Většina radioaktivní vody uložené v jaderné elektrárně Fukušima, kterou v roce 2011 zničilo zemětřesení a následná vlna cunami, stále není dostatečně vyčištěná. Bude třeba dalšího pročištění, než bude možné ji vypustit do oceánu, informoval dnes provozovatel Fukušimy, firma TEPCO.

Výbuch atomové bomby

Revue

Je možné, aby jaderná elektrárna explodovat stejně jako jaderná bomba?

Riziko havárie atomového reaktoru je minimální. Pokud k havárii dojde, jedná se o nejnebezpečnější havárii člověkem vytvořeného zařízení s nejhoršími následky na životní prostředí. Přesto k jedné věci při havárii atomového reaktoru nemůže dojít: k nukleárnímu výbuchu.

Černobyl

Před třiceti lety došlo k havárii v Černobylu. K čemu doopravdy došlo?

Svět

Kyjev/Tokyo – Letošní rok je s ohledem na jadernou energii významným ze dvou důvodů. Právě před pěti lety totiž došlo k jaderné havárii v japonské Fukušimě a před třiceti lety k jaderné havárii v černobylské elektrárně. Oba případy představují nejhorší jaderné havárie, jakých kdy byl svět svědkem. Deník The Guardian ale upozorňuje, že jsou jejich důsledky často nadsazovány.

Aktuálně se děje

10:18

Rusko poprvé v historii poslalo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketu

Podle serveru CNN Rusko ve čtvrtek ráno podniklo útok na město Dnipro za použití mezikontinentální balistické rakety (ICBM). Útok zahrnoval také balistickou raketu X-47M2 Kinzhal a sedm řízených střel.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy