Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Od katastrofy ve Fukušimě uplynulo sedm let. Voda je dodnes radioaktivní

JE Fukušima
JE Fukušima
Foto: Reprofoto ČT

Většina radioaktivní vody uložené v jaderné elektrárně Fukušima, kterou v roce 2011 zničilo zemětřesení a následná vlna cunami, stále není dostatečně vyčištěná. Bude třeba dalšího pročištění, než bude možné ji vypustit do oceánu, informoval dnes provozovatel Fukušimy, firma TEPCO.

Firma TEPCO v minulých letech uvedla, že z vody dokáže odstranit všechny radioaktivní prvky s výjimkou tritia, které podle expertů v malém množství nepředstavuje nebezpečí.

Dnes TEPCO oznámilo, že podle studií voda stále obsahuje další prvky. Více než 80 procent z 900.000 tun vody uložených ve velkých nádržích překračuje limity radioaktivity pro vypuštění vody do životního prostředí. Proto firma hodlá v čištění vody pokračovat.

Experti stále diskutují o tom, co udělat s vodou použitou na chlazení poškozených reaktorů ve Fukušimě. Rybáři a místní obyvatelé se staví proti jejímu vypuštění do oceánu.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19.000 lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Přírodní katastrofa vyřadila ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160.000 osob.

Témata:  Jaderná elektrárna Fukušima Japonsko

Související

Aktuálně se děje

9:49

Kolik bere Hana Zagorová? Uplynulo 36 let od legendárního projevu komunisty Jakeše

Jedna významná událost českých dějin, která přispěla k pádu komunistického režimu, se pojí s dnešním datem. V revolučním roce 1989 pronesl tehdejší generální tajemník KSČ Milouš Jakeš legendární projev v kulturním domě v Červeném Hrádku v Plzni, v němž se opřel i do umělců v čele s Hanou Zagorovou. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Julija Svyrydenková

První změna premiéra od začátku války. Ukrajinu povede Julija Svyrydenková

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy.