Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud rozhodl, že za havárii Fukušimy zodpovídá bývalé vedení provozovatele

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Reprofoto USA Today

Tokijský soud dnes nařídil čtyřem bývalým manažerům společnosti provozující jadernou elektrárnu Fukušima, kterou zničila vlna tsunami v roce 2011, aby zaplatili 13 bilionů jenů (2,2 bilionu korun) a uznal je odpovědnými za havárii elektrárny, informovala agentura AP. Jedná se o nejvyšší kompenzaci, jaká kdy byla v Japonsku v rámci soudního sporu nařízena.

Bývalý předseda představenstva společnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO) Cunehisa Kacumata a další tři bývalí vedoucí pracovníci podle vyjádření soudu nesplnili svou povinnost zavést maximální bezpečnostní opatření. Vedení údajně vědělo o možném riziku vážné havárie, která hrozila v případě vlny tsunami. Katastrofě mohli pracovníci podle soudu zabránit, kdyby brali vážněji dostupná vědecká data a jednali dříve.

Zemětřesení o síle devět stupňů spolu s vlnou tsunami zničilo klíčové chladicí systémy v elektrárně Fukušima, což způsobilo roztavení tří reaktorů, ze kterých se do okolí rozšířilo obrovského množství radiace. Desítky tisíc obyvatel se kvůli obavám o bezpečnost nemohly vrátit do svých domovů.

Skupina 48 akcionářů společnosti TEPCO podala v roce 2012 žalobu, v níž požadovala, aby Kacumata a čtyři další pracovníci zaplatili společnosti odškodné ve výši 22 bilionů jenů (3,8 bilionu korun). Žaloba tvrdí, že nedbali na předpovědi odborníků ohledně tsunami a nepřijali dostatečně brzy odpovídající preventivní opatření.

Bývalým vedoucím pracovníkům TEPCO zásadně chybělo povědomí o bezpečnosti a smysl pro odpovědnost, uvedl dnes soudce. Podle rozsudku společnost TEPCO mohla katastrofě zabránit, kdyby provedla nezbytné stavební práce. Ty mohly předejít zaplavení klíčových částí elektrárny a zajistit voděodolnost reaktorových budov.

Dnešní rozsudek je v rozporu s rozhodnutím Nejvyššího soudu, který minulý měsíc dospěl k závěru, že vláda nemusí vyplatit odškodnění tisícům obyvatel Fukušimy, kteří kvůli havárii přišli o práci a živobytí. Soud to odůvodnil tím, že tsunami takového rozsahu nebylo možné předvídat ani s využitím nejnovějších vědeckých dat, která byla v té době k dispozici.

Témata:  Jaderná elektrárna Fukušima Chorvatsko

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.