Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Firma TEPCO a japonská vláda jsou odpovědné za Fukušimu, rozhodl soud

Jaderná elektrárna Fukušima
Jaderná elektrárna Fukušima
Foto: Google Earth

Tokio - Provozovatel jaderné elektrárny Fukušima, firma TEPCO, a japonská vláda musejí zaplatit 500 milionů jenů (97,6 milionu Kč) tisícům lidí, kteří byli postiženi havárií elektrárny při zemětřesení a tsunami z roku 2011. Rozhodl o tom dnes soud v prefektuře Fukušima.

Soud dospěl k názoru, že vláda a společnost TEPCO neposílily bezpečnostní opatření v elektrárně, přestože již od roku 2002 věděly o možném riziku cunami v regionu.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami připravily 11. března 2011 v Japonsku o život téměř 19.000 lidí a způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Únik radiace ve Fukušimě si vyžádal evakuaci asi 160.000 osob.

Žalobu, kterou řešil dnes soud, v roce 2015 podalo 3800 lidí. Požadovali odškodné za to, že přišli o obživu. Podle tiskových agentur se jednalo o největší hromadnou žalobu osob poznamenaných tímto jaderným neštěstím.

K japonským soudům bylo od jaderné katastrofy z roku 2011 podáno asi 30 podobných žalob, jimiž požadovalo kompenzace na 12.000 lidí. Dnešní verdikt je druhý, který připsal odpovědnost za neštěstí také japonské vládě. První rozsudek, který viní z katastrofy kromě provozovatele elektrárny také vládu v Tokiu, vynesl v březnu soud v Maebaši.

Témata:  Jaderná elektrárna Fukušima Japonsko odškodnění

Související

Aktuálně se děje

24. dubna 2025 16:35

24. dubna 2025 10:27

Daň z nemovitosti 2025: Blíží se platba, úřad začal rozesílat důležité informace

Blíží se lhůta pro úhradu daně z nemovitosti. Finanční správa v tuto chvíli začala s rozesíláním informací o výši daně, informoval úřad ve středu na webových stránkách. Poplatníci by měli částku znát nejpozději na konci května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Demonstrace v Bratislavě (24.4.2025)

Slováci proti "ruskému" zákonu. Protesty po celé zemi míří na kontroverzní novelu

Ve čtvrtek večer se v několika slovenských městech i v zahraničí konají protestní shromáždění pod názvem Slovensko je Európa. Demonstrace se zaměřují zejména na odpor proti novele zákona o neziskových organizacích, kterou nedávno schválil slovenský parlament. Podle organizátorů tento zákon ohrožuje svobodu občanské společnosti a přibližuje Slovensko k autoritářskému modelu správy státu.