Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Robot našel ve Fukušimě lávu, zřejmě jde o roztavené palivo

JE Fukušima
JE Fukušima
Foto: BBC

Tokio - Robot nasazený ve třetím reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima na snímcích zachytil útvary podobné lávě. Podle odborníků by to mohlo být jaderné palivo.

Zemětřesení o síle devíti stupňů a následná přívalová vlna cunami vyřadily 11. března 2011 ve Fukušimě z provozu chladicí systémy elektrárny, jádra tří reaktorů se roztavila a do vzduchu, půdy a do moře se uvolnily radioaktivní částice.

Robot přezdívaný malý měsíčník (severoamerický okoun) má velikost bochníku chleba a vybaven je světly a manévrovací ocasní vrtulkou. Data sbírá pomocí dvou kamer a dozimetru. Je společným dílem společnosti Toshiba a státního Mezinárodního výzkumného ústavu pro vyřazení jaderných zařízení z provozu. Na dálku jej ovládá skupina čtyř operátorů.

Podle provozovatele elektrárny Tokyo Electric Power (TEPCO) zachytil robot velké množství útvarů připomínajících lávu - zjevně se jedná o roztavené palivo, které z jádra třetího reaktoru vyteklo do tlakové nádoby reaktoru. Odborníci mají za to, že spadlo na dno nádoby a nyní je pokryto až šesti metry radioaktivní vody.

"Zachycená hmota zjevně spadla odněkud z výšky. Myslíme si, že se s velkou pravděpodobností jedná o roztavené palivo, možná je s něčím smísené," uvedl mluvčí společnosti TEPCO. Robotu se povedlo nashromáždit mnoho užitečných informací, které odborníkům pomohou stanovit proces, jak roztavené palivo odstranit, řekl mluvčí. Tento proces by měl začít v roce 2020 poté, co v Tokiu začnou letní olympijské hry.

Témata:  Jaderná elektrárna Fukušima Roboti Japonsko

Související

Aktuálně se děje

3:50

Počasí připraví situaci, která může překvapit řidiče. V pátek ráno si dejte pozor

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.