Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Následky z poškozené elektrárny ve Fukušimě? Úroveň radiace v Tichém oceánu se snižuje, radují se vědci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto USA Today

Tokio – Zemětřesení a následné tsunami z roku 2011 zanechalo na pobřeží Japonska velké škody, a to včetně poškozené jaderné elektrárny ve Fukušimě. Nyní vědci přinesli pozitivní zprávy, úroveň radiace v Tichém oceánu se snižuje.

Po pěti letech je úroveň radiace téměř stejná, jako před katastrofou, a to i když radioaktivní materiál z Fukušimy stále uniká, jak informuje server Science Alert.

„Úroveň radiace v oceánu se vrátí do úplného normálu za čtyři až pět let, nicméně okolí Fukušimy je stále silně znečištěné a musí se pravidelně kontrolovat," řekl Pere Masqué z univerzity Edith Cowanové v Austrálii.

V roce 2011 bylo zjištěno, že zhruba polovina ryb z okolí vod u Fukušimy obsahovalo nebezpečnou úroveň radiace, minulý rok už to kleslo na pouhé jedno procento. Katastrofa ve Fukušimě vyústila v největší únik radioaktivních materiálů do oceánů a společně s Černobylem je kvalifikována jako úroveň 7 na stupnici INES.

Témata:  Jaderná elektrárna Fukušima Oceán radiace

Související

Aktuálně se děje

9:49

Kolik bere Hana Zagorová? Uplynulo 36 let od legendárního projevu komunisty Jakeše

Jedna významná událost českých dějin, která přispěla k pádu komunistického režimu, se pojí s dnešním datem. V revolučním roce 1989 pronesl tehdejší generální tajemník KSČ Milouš Jakeš legendární projev v kulturním domě v Červeném Hrádku v Plzni, v němž se opřel i do umělců v čele s Hanou Zagorovou. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Julija Svyrydenková

První změna premiéra od začátku války. Ukrajinu povede Julija Svyrydenková

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy.