Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Následky z poškozené elektrárny ve Fukušimě? Úroveň radiace v Tichém oceánu se snižuje, radují se vědci

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto USA Today

Tokio – Zemětřesení a následné tsunami z roku 2011 zanechalo na pobřeží Japonska velké škody, a to včetně poškozené jaderné elektrárny ve Fukušimě. Nyní vědci přinesli pozitivní zprávy, úroveň radiace v Tichém oceánu se snižuje.

Po pěti letech je úroveň radiace téměř stejná, jako před katastrofou, a to i když radioaktivní materiál z Fukušimy stále uniká, jak informuje server Science Alert.

„Úroveň radiace v oceánu se vrátí do úplného normálu za čtyři až pět let, nicméně okolí Fukušimy je stále silně znečištěné a musí se pravidelně kontrolovat," řekl Pere Masqué z univerzity Edith Cowanové v Austrálii.

V roce 2011 bylo zjištěno, že zhruba polovina ryb z okolí vod u Fukušimy obsahovalo nebezpečnou úroveň radiace, minulý rok už to kleslo na pouhé jedno procento. Katastrofa ve Fukušimě vyústila v největší únik radioaktivních materiálů do oceánů a společně s Černobylem je kvalifikována jako úroveň 7 na stupnici INES.

Témata:  Jaderná elektrárna Fukušima Oceán radiace

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.