Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Stovky lidí v Praze dnes protestovaly proti rasismu a antisemitismu. Láska se omlouval

Václav Láska
Václav Láska
Foto: Reprofoto ČT

Praha - Na náměstí Jiřího z Poděbrad se dnes konalo shromáždění s názvem Mlčet nehodlám. Stovky lidí na něm vyjádřily své obavy z nárůstu antisemitismu a rasismu v Česku.

Akce u příležitosti konce války se zúčastnily různé skupiny lidí. V davu vedle sebe vlály vlajky Strany zelených, České pirátské strany, Izraele, Sýrie, EU i Česka.

Setkání zahájila minuta ticha za všechny padlé a trpící v Sýrii. V projevech řečníků zaznívaly obavy z fašizace společnosti, kritika syrského prezidenta Bašára Asada, ale také českých politiků včetně prezidenta Miloše Zemana.

"Je třeba stát na straně lidí prchajících před válkou," prohlásila členka předsednictva Strany zelených Monika Horáková, která loni na pražském hlavním nádraží pomáhala se skupinou dobrovolníků uprchlíkům propuštěným z detenčních zařízení. "Množí se útoky z nenávisti, které jsou reakcí na jistě ne snadnou dobu, již prožíváme. Počmárané výlohy a výhružky smrtí však situaci jen zhoršují," dodala.

Za vyhrocenou atmosféru ve společnosti se omluvil senátor Václav Láska (za Stranu zelených a KDU-ČSL). "Lidé se přestali za nenávist stydět. Můžeme za to my, politici. Dali jsme společnosti ve svých debatách signál, že hrubé jednání je normální," prohlásil Láska.

Témata:  demonstrace Václav Láska rasismus

Související

Aktuálně se děje

9. listopadu 2025 11:39

Pořádky v českém lékařství se nemění. Prezidentem komory bude nadále Kubek

V čele České lékařské komory se nadále nic nemění. Prezidentem organizace, jejímž členem musí být všichni lékaři působící v Česku, se opět stal Milan Kubek. Komoru vede už téměř dvě desítky let. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Karel Havlíček v Poslanecké sněmovně

Ukrajinské vlajky mohou zmizet z dalších budov, naznačil Havlíček

Nový předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) v týdnu jako jeden z prvních kroků ve funkci sundal ukrajinskou vlajku ze sněmovní budovy. Stal se terčem kritiky některých občanů i vybraných politiků. Babišův nejbližší spolupracovník Karel Havlíček (ANO) nicméně naznačil, že by ukrajinské vlajky mohly zmizet i z budov dalších státních institucí.