reklama

Pokud by složil mandát zastupitele, mohlo by to vyřešit patovou situaci v Brně. V dubnu se tam rozpadla koalice ANO, Žít Brno, KDU-ČSL a SZ kvůli sporům ANO a KDU-ČSL. ANO zůstalo s Žít Brno a SZ a přibraly ještě TOP 09. K zisku většiny mezi 55 zastupiteli však čtyřbloku chybí jediný hlas. Pokud by Kratochvíl odešel ze zastupitelstva, jeho náhradníkem by se stal za ANO Jiří Faltýnek, čímž by čtyřblok získal nejtěsnější většinu v zastupitelstvu.

Státní zástupce viní Kratochvíla z vystavování fiktivních faktur své nábytkářské firmy Toka, kterými zkrátil daň téměř o dva miliony. "Respektujeme presumpci neviny, ale z morálního hlediska nemá pan Kratochvíl jinou možnost než rezignovat. Nejsme jen ve fázi trestního stíhání, ale je už i podaná obžaloba," uvedla Malá. "Jakékoliv takové prohlášení je zbytečné a netýká se mě. Nejsem členem ANO, byl jsem z něho vyloučen," řekl Kratochvíl a dodal, že do verdiktu soudu nechce záležitost komentovat. Soud v Brně se jeho případem začne zabývat na konci měsíce.

Kratochvíl už dříve řekl, že je celá záležitost nesmysl a že byl podvedený. Podle něj si jeho firma objednala reklamu a ani nevěděla, že ji nedostala. "Jakmile nás informoval finanční úřad, ihned jsme zaplatili daň i penále. K žádné újmě státu nedošlo," řekl Kratochvíl.

Mandátu se vzdát nehodlá, přestože ho k tomu vyzval i primátor Brna Petr Vokřál (ANO). "Abych odešel ze zastupitelstva, musel bych dostat nepodmíněný trest. Asi si to někdo hodně přeje, ale já s tím nepočítám. Věřím, že žijeme v právním státě a máme nezávislý soud," uvedl dříve Kratochvíl, který byl v minulosti brněnským předsedou ANO a radním Brna. Poté však o fukci předsedy přišel a z rady po nátlaku rezignoval.

ANO má 12 mandátů, ČSSD 11, Žít Brno a KDU-ČSL po sedmi, ODS pět, KSČM, SZ a TOP 09 po čtyřech a poslední mandát má Kratochvíl.

reklama