reklama

Zemet spadá do oblasti kolem místa nálezu dvou uhynulých divočáků, u kterých byl zjištěn africký mor. Firma chová na dvou místech zhruba 5000 prasat.

Ve středu se budou podle zástupce Zemetu odebírat vzorky prasatům. Podle Mikošky se bude testovat vždy několik zvířat z každé skupiny, tedy například z prasnic či zvířat na výkrm. Je však nepravděpodobné, že by se u chovaných zvířat ve firmě objevily nějaké problémy. "To bychom hned poznali. Byli jsme připraveni, veškerá opatření jsme udělali již dříve," uvedl zástupce firmy Aleš Mikoška.

Na informace o africkém moru prasat reagovala zlínská zoologická zahrada, která také spadá do perimetru. Její veterinář již jednal o opatřeních s veterinární správou. "Zatím jediným výsledkem je, že prasata savanová zůstanou zavřená a nebudou pouštěna do venkovního výběhu k žirafám," řekla dnes ČTK mluvčí zahrady Romana Bujáčková. Další vývoj budou zástupci zoo projednávat s veterinární správou.

V kruhu o poloměru deset kilometrů od nálezu divočáků bude vytyčeno takzvané zamořené území, kde bude zákaz lovu a krmení divokých prasat. Hromadný odstřel divočáků se neplánuje, do oblasti by se podle veterinářů pouze nastěhovala jiná divoká prasata. Nákaza není přenosná na lidi, mohou být ale jejími přenašeči.