reklama

Ve svém projevu ocenil pevnou vůli i odvahu vyznamenaných. "Spektrum toho, co jste dokázali, je široké," řekl. Připomněl, že vyznamenání udělí i současným vojákům, kteří například zachránili lidský život při autonehodě. "Výjimečné činy nejsou vyhrazeny jen takzvaným velkým okamžikům, příležitost je vykonat se může otevřít komukoli, kdykoli a kdekoli," pronesl.

Za záchranu lidského života obdrželi záslužný kříž ministra obrany III. stupně poručík Richard Ertl a Jan Havelka. Při návratu ze služební cesty se stali svědky dopravní nehody, při níž se těžce zranil člověk, kterému poskytli první pomoc a udržovali ho při vědomí až do příjezdu záchranné služby.

Kříž obrany státu ministra obrany obdržel účastník zahraničních misí OSN V Libérii a Iráku major Ivan Gerát. In memoriam udělil ministr toto vyznamenání například podplukovníku Jaroslavu Boháčovi, který byl za první světové války členem československých legií v Rusku a ve Francii, za nacistické okupace byl odsouzen a zemřel ve vězení na následky trýznivých výslechů. In memoriam obdržel ocenění také generálmajor František Bürger-Bartoš, zakladatel odbojové skupiny "Bartoš", který během květnového povstání 1945 působil jako náčelník štábu Vojenského velitelství Velké Prahy.

Záslužný kříž I. stupně obdržel Karel Klinovský z Velitelství výcviku - Vojenské akademie, a to za zásluhy při přípravě jednotek do zahraničních operací. Do hodnosti plukovníka ve výslužbě byl povýšen lékař Ivan Jeřábek, který působil mimo jiné v české polní nemocnici v irácké Basře.

reklama