Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi musí od roku 2020 povinně čipovat své psy, rozhodli poslanci

Pes, ilustrační fotografie
Pes, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Praha - Dle novely veterinárního zákona, kterou dnes schválili poslanci, bude v ČR do tří let zavedeno povinné čipování psů. Pořizovací cena čipu se má pohybovat mezi 120 a 450 korunami. Za čipování si soukromí veterináři účtují od 300 do 550 korun.

Novelu, která má také zpřísnit podmínky pro chov psů, nyní dostane k projednání Senát.

Povinně čipovat by se měli všichni psi v době prvního očkování proti vzteklině, tedy kolem půl roku věku zvířete. Prosadil to sněmovní zemědělský výbor ve spolupráci s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Místopředseda výboru Herbert Pavera z klubu TOP 09 a Starostové si od toho slibuje to, že "pro veterinární správu bude mnohem lepší při kontrolách psů zjistit, zda ten pes pochází množíren". Kritici však už dříve upozorňovali na to, že množírny budou dál opouštět neočipovaná osmitýdenní štěňata.

Vládní novela počítá s tím, že útulky pro opuštěná zvířata budou nově povinně podléhat registraci kvůli zajištění veterinárního dozoru.

Témata:  psi zákony Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Související

Aktuálně se děje

30. září 2025 21:02

Tajemství úspěchu Libora Boučka. Hraje roli i jedna věc, kterou neovlivní

Není pochyb o tom, že Libor Bouček je v českém šoubyznyse úspěšnou osobností. Někdy by se mohlo zdát, že je ho až moc. Známý moderátor ale vysvětlil, že takový pocit nemusí být přímo vinou slavných tváří. Martin Dejdar nebo Karel Šíp by mohli vyprávět. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

České řidiče potěší události ve Spojených státech. Horší je to s akciemi na burze

Dneškem americká vláda vstupuje do nového fiskálního roku, aniž by měla zajištěné financování. Po takřka sedmi letech totiž v USA nastává takzvaný „shutdown“, tedy doslova „vypnutí vlády“ právě kvůli nedostatku financí. Řada federálních agentur a úřadů dočasně omezí svůj chod, takže přechodně může narůst míra nezaměstnanosti. Agentura Bloomberg odhaduje, že ze srpnové úrovně 4,3 procenta by mohla narůst až na 4,7 procenta, pokud bude „shutdown“ trvat tři týdny. A to právě kvůli pozastavení pracovní činnosti zaměstnanců federálních úřadů a agentur, na jejichž platy nyní zkrátka nejsou peníze.