Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Doba se zkrátí

Domov

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

Andrej Babiš

Domov

Poslaneckou sněmovnu čeká mimořádná schůze kvůli Babišovi

Strany vládní koalice se v úterý dohodly na svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny kvůli kauze kolem expremiéra Andreje Babiše (ANO). Na veřejnost totiž unikl email, v němž Babiš vyzval své spolupracovníky, aby mu sehnaly citlivé informace o šéfovi diplomacie Janu Lipavském (Piráti).

Volby, ilustrační foto

Volby by vyhrálo ANO. Poslance by mělo šest subjektů, lidovci nikoliv

Domov

Loni v prosinci by sněmovní volby suverénně vyhrálo opoziční hnutí ANO expremiéra Andreje Babiše. Podpořila by ho více než třetina voličů. Se zásadním poklesem preferencí se nadále potýkají lidovci, kteří by získali jen dva a půl procenta hlasů. Samostatně by se tedy do dolní komory parlamentu nedostali.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Domov

Poslanci řeší návrh na zavedení korespondenční volby

Korespondenční volba nepředstavuje revoluční akt, prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na středečním sněmovním jednání, kde se řeší návrh vládní koalice na její zavedení. Jiného názoru je opozice v čele s Andrejem Babišem (ANO). Podle expremiéra by Češi žijící v zahraničí měli jezdit odevzdat hlas ve volbách do Česka.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Poslanecká sněmovna zřejmě zařadí diskuzi o policejním zásahu na FF UK

Domov

Poslanci se nejspíš budou mimořádně zabývat tragickou prosincovou střelbou na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou nepřežilo 14 lidí. Stane se tak v reakci na emotivní vystoupení opozičního poslance Jana Richtera, který minulý týden na jednání sněmovního výboru pro bezpečnost uvedl, že mezi zraněnými je jeho dcera.

Volby, ilustrační fotografie.

ANO by vyhrálo sněmovní volby, poslance by mělo šest stran či hnutí

Domov

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Domov

Poslanci schválili státní rozpočet na rok 2024

Sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok s deficitem 252 miliard korun, a to navzdory kritice opozice. Plánovaný schodek představuje pokles o 43 miliard korun ve srovnání s aktuálním rozpočtem.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

V Česku by měly začít fungovat eDoklady, schválili to poslanci

Domov

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna v prvním čtení schválila základní parametry rozpočtu

Domov

Poslanecká sněmovna ve středu večer v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. V dalších kolech už bude možné navrhovat pouze přesuny prostředků mezi rozpočtovými kapitolami. Nyní se budou rozpočtem zabývat jednotlivé parlamentní výbory.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Domov

Sněmovna zahájila jednání o státním rozpočtu na příští rok

Sněmovna ve středu zahájila projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Očekává se, že diskuze nad jeho parametry potrvá celý den. Poslanci si proto odsouhlasili možnost jednání i přes noc. Opozice už avizovala, že přijde s pozměňovacími návrhy. Vláda počítá s tím, že meziročně sníží deficit na 252 miliard korun.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna odsouhlasila vládní konsolidační balíček

Domov

Poslanecká sněmovna v pátek přes odpor opozičních hnutí schválila vládou navrhovaný úsporný balíček, který má přispět ke konsolidaci veřejných financí. Předloha mění šest desítek zákonů. Zákonodárci ve středu stanovili pevný termín hlasování na dnešní 11. hodinu.

Poslanecká sněmovna

Poslanci opět neschválili úsporný balíček, hlasovat se má v pátek

Domov

Poslanci ani ve středu neschválili vládní konsolidační balíček, pozítří už by ale k hlasování dojít mělo. Sněmovna totiž stanovila pevný termín na páteční 11. hodinu, odhlasovali to zástupci koaličních stran. Opozice reprezentovaná hnutími ANO a SPD reagovala výroky o omezování práv.

Volby, ilustrační fotografie.

Domov

ANO by vyhrálo volby se ziskem přes 30 procent, ukázal průzkum

Ve stínu předčasných parlamentních voleb na sousedním Slovensku vyšel průzkum preferencí českých politických stran. Nejvíce voličů, konkrétně 30,8 procenta, by oslovilo opoziční hnutí ANO. Druhá by byla vládní ODS se 13 procenty, přes deset procent by se dostalo ještě hnutí SPD.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna se dnes k finálnímu hlasování o úsporném balíčku nedostala

Domov

Dnešní zasedání Sněmovny se podle očekávání nedostalo k finálnímu hlasování o třetím čtení kontroverzního vládního konsolidačního balíčku, který má pomoci zlepšit stav státního rozpočtu. Na základě dohody mezi poslaneckými kluby Sněmovna přerušila tuto schůzi do příští středy.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.