Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavlovi navrhují vyznamenat Ebena či Zemana. Další zajímavá jména neprošla

Předávání státních vyznamenání prezidentem Petrem Pavlem (28. října 2025)
Předávání státních vyznamenání prezidentem Petrem Pavlem (28. října 2025)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Poslanci ve čtvrtek našli definitivní shodu na tom, koho navrhnou prezidentu Petru Pavlovi na státní vyznamenání. Kromě exprezidenta Miloše Zemana jsou na seznamu z dolní parlamentní komory známí herci či režiséři. 

Poslanci by některým ze státních vyznamenání rádi poctili herce a moderátora Marka Ebena či jeho kolegu z Ypsilonky Jiřího Lábuse. Oceněni by mohli být také režiséři Karel Zeman a Juraj Herz. Na seznamu figuruje i jméno Pavla Talankina, jenž s pomocí české koprodukce stál za oscarovým dokumentárním filmem Pan nikdo proti Putinovi. 

Některá zajímavá jména zároveň hlasováním v Poslanecké sněmovně neprošla. Na seznamu tak chybí slovenský herec a politik Milan Kňažko či novinář a moderátor Václav Moravec, který letos opustil Českou televizi a v květnu spustil vlastní mediální projekt.

Senát už v minulém týdnu informoval, že na schůzi schválil 110 návrhů na propůjčení či udělení státních vyznamenání. Osobnosti byly vybrány kvůli přínosu české společnosti napříč profesemi nebo za projev výjimečné odvahy při boji za svobodu a demokracii či za záchranu života. 

Také na seznamu horní komory figurují i zajímavá jména ze šoubyznysu. Jde například o herečku Zlatu Adamovskou, choreografa Yemiho, herce Miroslava Donutila, herce a spisovatele Arnošta Goldflama, hudebníka a zpěváka Michala Prokopa či herce Jana Vlasáka. Všichni zmínění jsou senátory navrženi na medaili Za zásluhy.

Státní vyznamenání, konkrétně Řád Bílého lva, Řád Tomáše Garrigua Masaryka, Medaile Za hrdinství a Medaile Za zásluhy, se v Česku předávají u příležitosti státního svátku Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Současný prezident Petr Pavel je letos bude udělovat počtvrté. 

Témata:  Marek Eben Jiří Lábus Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky Miloš Zeman státní vyznamenání

Související

Aktuálně se děje

3. června 2026 20:19

Agáta Hanychová na Koktové opět nenechala nit suchou

Agáta Hanychová dává všemožně najevo, že pracovního rozchodu s influencerskou kolegyní Ornellou Koktovou, který před časem řešilo celé Česko, rozhodně nelituje. Nemůže si totiž vynachválit podobu aktuálního podcastu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy