reklama

Podle Tomana jde o pokračování přetlaku výroby na evropském trhu, daném jak ruským embargem na dovozové potraviny, tak i zrušením mléčných kvót.

"Státy se snaží za jakoukoliv cenu vyvést výrobky na zahraniční trhy, v tomto případě do střední a východní Evropy," řekl Toman. Obchodní řetězce by podle něj měly více nakupovat zboží v ČR, nikoli v Polsku nebo Německu. Stát by podle něj měl razantněji zasáhnout, jinak hrozí útlum živočišné výroby. Podle prozatímních propočtů komory by to podle něj mohlo zasáhnout 10.000 až 15.000 pracovních míst.

"Nyní se bavíme, že v OKD pracuje okolo deseti tisíc lidí a v živočišné výrobě pracuje ten samý počet. Stát by měl rozhodnout, co je pro něj důležité," argumentoval Toman. Ministerstvo zemědělství, potažmo Evropská unie, podle něj jenom radí, co by zemědělci měli dělat, ale sami nekonají.

Ministerstvo upozornilo, že se snaží živočišnou výrobu podporovat. "Posledním opatřením bylo spuštění nových dotačních titulů Podpora na účast producentů a zpracovatelů zemědělských produktů v režimech jakosti a Zlepšení životních podmínek v chovech dojnic," řekla ČTK mluvčí resortu Markéta Ježková.

Podle Tomana by ČR měla omezit dovozy potravin, což všaak kvůli volnému obchodu v rámci EU nelze provést. Podle prezidenta komory by se tak mělo stát "potichu". "Dá se to udělat, jde o obchodní politiku řetězců," dodal. "Tajný zákaz ČR neplánuje a ani není v rámci pohybu volného zboží obecně možný, jelikož by se ČR vystavila případným postihům ze strany orgánu EU," reagovala Ježková.

Agrární komora již dříve vyzvala ministerstvo, aby bojovalo u Evropské komise za finanční podporu pro chovatele krav a prasat. Požaduje přitom alespoň dvojnásobek loňské částky. Tehdy EU dala ČR 300 milionů korun, tutéž sumu chovatelům přidalo ministerstvo. Letos ale bude podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) problém i se získáním stejného obnosu, co loni. Podle Tomana je trh deformovaný kvůli ruském embargu na dovoz potravin. Komora chce, aby sankce byly zrušené a aby stát více podpořil export do třetích zemí.

reklama