potraviny

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Byznys

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Evropský parlament

Europoslanci se dohodli na revizi směrnice o snídani

Svět

V poslaneckém shromáždění Evropského parlamentu (EP) bylo ve středu večer dosaženo dohody ohledně revize takzvané "směrnice o snídani", která má za cíl podpořit spotřebitele v informovaném rozhodování o produktech jako med, ovocné šťávy, džemy či marmelády. 

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

OSN vypočítala, jak moc lidé plýtvají potravinami

Svět

V roce 2022 skončila každý den ve světových domácnostech miliarda porcí jídla v odpadkovém koši, oznámila OSN ve středeční zprávě o plýtvání potravinami. Tuto situaci označila za globální tragédii.

Rýže

Ceny potravin opět porostou. Indie zakázal vývoz téměř veškeré rýže

Svět

Indie přijala nečekané opatření zakazující vývoz bílé rýže. Povoluje pouze vývoz druhu nazývaného basmati, aby omezila prudký růst cen na domácím trhu. Silné deště poškodily úrodu a ceny rýže v Indii se za poslední rok zvýšily o více než 11 procent. Uvedl to server India Times.

Cukr

OSN: Ceny potravin ve světě v květnu opět klesly

Svět

Ceny potravin ve světě opět klesly, ukazují nejnovější údaje Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Méně se platilo především za rostlinné oleje, obiloviny a mléčné výrobky. V Česku v posledních týdnech zlevnilo vepřové maso, ale také cukr.

Nákupy potravin, ilustrační fotografie.

Domov

Nekula: Výsledky kontrol potravin jsou horší, než se očekávalo

Výsledky kontrol cen potravin České obchodní inspekce (ČOI) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) jsou horší, než se očekávalo. Při jednání meziresortní komise k vysokým cenám potravin to na twitteru uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Na tiskové konferenci poté řekl, že dochází k masivnímu porušování potravinového práva a rovněž zákona na ochranu spotřebitele, a to včetně nekalých obchodních praktik. Kontroly mají podle něho pokračovat.

Nákupy potravin, ilustrační fotografie.

FAO: Světové ceny potravin v březnu dvanáctý měsíc za sebou klesly

Byznys

Světové ceny potravin v březnu dvanáctý měsíc za sebou klesly. Proti rekordu, na který se dostaly loni v březnu krátce po ruské vojenské invazi na Ukrajinu, se ceny snížily o 20,5 procenta. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se proti únoru snížil o 2,8 bodu na 126,7 bodu.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Poslanci budou debatovat o cenách potravin, svolají výbor i podvýbor

Domov

K vysokým cenám potravin v tuzemských obchodech se ve Sněmovně sejde zemědělský výbor. Na dotaz ČTK to dnes potvrdil předseda výboru Michal Kučera (TOP 09). Výbor se má sejít 11. dubna. Ještě předtím, 22. března, se sejde podvýbor pro potravinářství, aby jednal o situaci v potravinářství a zemědělství. Zatímco jednání většiny sněmovních výborů je veřejné, jednání podvýborů je neveřejné, pokud se podvýbor neusnese jinak.

Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz

Prouza: Pokud chce vláda snížit ceny potravin, musí navrhnout snížení DPH

Domov

Pokud chce vláda snížit ceny potravin, musí navrhnout snížení DPH a prověřit tržní sílu dodavatelských řetězců. Po dnešním jednání na ministerstvu zemědělství, kterého se zúčastnili i zástupci Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR, to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Cukr

Domov

Nekula oslovil řetězce, aby vysvětlily ceny cukru, který zdražil o 77 procent

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v dopise vyzval obchodní řetězce, aby vysvětlily vysoké ceny cukru. Upozornil na to, že loni na podzim ceny prudce stouply a obchody by podle něj neměly současné ekonomické situace zneužívat k neúměrnému navyšování zisku. Cena jednoho kilogramu cukru krystal na pultech obchodů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stoupla od září do prosince o 77 procent. Ministerstvo o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

FAO: Světové ceny potravin loni vzrostly o 14 procent a byly rekordní

Byznys

Světové ceny potravin loni vzrostly na rekord. Souhrnný index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, se v průměru zvýšil o 14,3 procenta na 143,7 bodu. To je nejvíce od roku 1990, kdy se index začal sledovat. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Ilustrační fotografie.

Zemědělci, potravináři a prodejci možná zvýší tlak na snížení DPH u potravin

Domov

Zemědělci, potravináři a prodejci se shodují, že jsou případně připraveni zvýšit tlak na ministerstvo zemědělství potažmo vládu, aby se snížila sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na vybrané základní potraviny. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, šéfka Potravinářské komory Dana Večeřová a viceprezident Agrární komory to uvedli v České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce.

Nákupy potravin, ilustrační fotografie.

Sbírka potravin vynesla 520 tun zboží, o 89 tun víc než na jaře

Domov

Podzimní celorepubliková Sbírka potravin, která se v sobotu uskutečnila ve zhruba 1400 prodejnách, vynesla 520 tun potravin, drogerie a hygienických potřeb. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová. Před rokem vybrali dobrovolníci 580 tun, při jarním kole putovalo do skladů potravinových bank 431 tun zboží.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

Byznys

FAO: Světové ceny potravin z březnového maxima klesly už téměř o 15 procent

Světové ceny potravin se v říjnu proti září nepatrně snížily, pokles vykázaly sedmý měsíc za sebou. Od březnového výstupu na rekord jsou tak nižší už téměř o 15 procent, v meziročním srovnání ale stále vykazují dvouprocentní nárůst. Ve své zprávě to dnes uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

Ilustrační fotografie.

Potravináři vyzvali vládu k řešení energetické krize

Domov

Zástupci 20 asociací a svazů působících v potravinářském průmyslu vyzvali vládu, aby řešila energetickou krizi. Stát by podle nich měl zajistit zastropování ceny proudu i pro velké firmy a celkově snížit ceny plynu a elektřiny. O dopisu adresovaném premiérovi Petru Fialovi (ODS) a ekonomickým ministrům dnes informovala Potravinářská komora ČR.

Americký dolar

Podle G7 je Rusko zodpovědné za potravinovou krizi, G7 vyčlení 4,5 miliardy USD

Byznys

Rusko kvůli své agresivní válce proti Ukrajině nese obrovskou odpovědnost za enormní růst cen potravin a hnojiv a za dramatické zhoršení potravinové krize ve světě. Dnes to ve společném prohlášení uvedli představitelé skupiny velkých světových ekonomik G7, kteří od neděle jednají v bavorském alpském zámku Elmau.

Maďarsko

Svět

Maďarsko prodloužilo platnost stropu cen pohonných hmot a základních potravin

Maďarská vláda s ohledem na rostoucí inflaci prodloužila do 1. října platnost stropu na některé základní ceny potravin a pohonných hmot. Strop na úrokové sazby hypoték zůstane v platnosti až do konce roku. Na svém facebookovém profilu o tom bez bližších podrobností dnes informoval maďarský premiér Viktor Orbán.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Svaz obchodu: S vysokými cenami potravin by stát mohl pomoci snížením DPH

Domov

Do současných cen potravin v obchodech se podle jejich svazu propsalo masivní zdražování zemědělských surovin. Vysoká cena je podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy často způsobena spíše panikou než nedostatkem surovin. Někteří velkozemědělci podle něho současnou situaci využívají a prodávají staré zásoby za nové ceny.

Ovoce, ilustrační fotografie

Potravinovou pomoc by letos mohlo potřebovat až čtvrt milionu lidí

Domov

Regionální potravinové banky v Česku loni alespoň jednou ročně podpořily zhruba 200.000 lidí, letos by to mohlo být až až 250.000 lidí. Počty zájemců o potravinovou pomoc totiž trvale stoupají. Potravinové banky jsou nyní dostatečně zásobené zbožím hlavně díky jarní celorepublikové sbírce. ČTK to dnes řekla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Aktuálně se děje

8:45

Ukrajina bude motivovat vojáky k ničení ruské techniky

Ukrajinští vojáci, kteří zničí ruskou bojovou techniku, budou odměněni dalšími dny dovolené. Tento týden to schválila vláda. Čím hodnotnější techniku vojáci zneškodní, tím více volna získají, uvádí web ukrajinské televize Kanal 24.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy