Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

OSN vypočítala, jak moc lidé plýtvají potravinami

Nákupy potravin, ilustrační fotografie
Nákupy potravin, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

V roce 2022 skončila každý den ve světových domácnostech miliarda porcí jídla v odpadkovém koši, oznámila OSN ve středeční zprávě o plýtvání potravinami. Tuto situaci označila za globální tragédii.

Domácnosti a firmy vyhodily potraviny v hodnotě přes jednoho bilionu dolarů. Současně téměř 800 milionů lidí trpělo hladem, upozorňuje Zpráva o Indexu plýtvání potravinami od Programu OSN pro životní prostředí (UNEP).

V průběhu roku 2022 bylo vyhozeno přes jednu miliardu tun potravin, což představuje téměř pětinu celkové produkce. Nejvíce, přibližně 631 milionů tun, pochází z domácností.

Průměrný obyvatel planety ročně vyprodukuje 79 kilogramů potravinového odpadu, uvádí UNEP. To je však pouze konzervativní odhad, skutečná čísla mohou být ještě vyšší.

"Plýtvání jídlem je globální tragédie. Miliony lidí jsou hladoví, zatímco se po celém světě plýtvá jídlem," prohlásila výkonná ředitelka UNEP, Inger Andersenová. Toto je podle ní morální a environmentální selhání.

Zprávu ve spolupráci s UNEP vypracovala charitativní organizace WRAP, která podporuje environmentální udržitelnost a recyklaci. Richard Swannell z WRAP uvedl, že z potravin, které každoročně končí v odpadu, by bylo možné poskytnout jedno jídlo denně pro přibližně 800 milionů hladovějících ve světě.

Spolupráce výrobců a maloobchodních prodejců, podle něj, pomohla snížit potravinový odpad a poskytnout jídlo pro ty, kteří je potřebují. Je však třeba udělat ještě více. Jedním z důvodů velkého potravinového odpadu domácností je podle něj skutečnost, že lidé nakupují více potravin, než potřebují, neodhadnou velikost porcí a nedojídají zbytky. Taktéž upozornil na problémy s datem spotřeby potravin a jejich skladováním.

Témata:  OSN potraviny

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy