O vývoji cen potravin informovala ve zprávě Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Souhrnný cenový index v červenci stoupl oproti červnu o půldruhého bodu na 123,9 bodu. Meziročně poklesl o 12 procent.

Ceny rostlinných olejů se oproti předchozímu měsíci zvýšily o 12 procent, předtím sedm měsíců v řadě klesaly. O 15 procent stouply ceny slunečnicového oleje. Důvodem je nejistota po ruském pozastavení černomořské obilné dohody.

Obilí zlevnilo v posledních týdnech o půl procenta. Kvůli obavám o vývoz z válkou zmítané Ukrajiny se zvýšila cena pšenice, rostla také cena rýže. U té je příčinou tohoto vývoje především zákaz vývozu z Indie.

Ceny cukry poklesly díky příznivému výhledu dodávek z Brazílie a Indie o čtyři procenta. Loni však byly o téměř 30 procent nižší. Mírně se snížil také index cen mléčných výrobků a masa.

V Česku sleduje vývoj cen potravin Český statistický úřad (ČSÚ). Podle jeho pravidelného šetření v červenci zdražilo oproti předchozímu měsíci vepřové maso, cukr, chléb nebo sýr eidam.

O téměř tři koruny zlevnilo deset kusů slepičích vajec na 54,54 Kč. Podobný pokles ceny zaznamenali statistici u brambor, kilogram byl k mání za 26,32 Kč. O více než korunu zlevnila také hladká mouka.