Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá na webu uvedla, že nárůst meziročního růstu cen na téměř tři procenta byl především způsoben růstem cen potravin, alkoholických nápojů a pohonných hmot. V dubnu ceny zboží celkově stouply o 1,4 procenta a ceny služeb o 5,3 procenta.

V kategorii potravin většina sledovaných položek v dubnu mírně zvýšila svůj meziroční pokles. Ceny mouky klesly o více než 19 procent, masa o téměř čtyři procenta, polotučného trvanlivého mléka o 11,4 procenta a vajec o 15,5 procenta. Naopak zdražila zelenina o 2,4 procenta a čokoláda o více než devět procent. Meziroční růst cen nealkoholických nápojů zrychlil na 5,4 procenta.

Největší vliv na meziroční růst cen měly tradičně ceny v oblasti bydlení. Ceny nájemného stouply o 7,2 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu o 4,6 procenta, vodného a stočného o více než desetinu, elektřiny o 12 procent a tepla a teplé vody o 2,8 procenta. Naopak zemní plyn zlevnil o 5,8 procenta a cena tuhých paliv byla nižší o téměř pět procent.

Alkoholické nápoje se prodávaly meziročně o 10,4 procenta dražší, cena vína stoupla o 5,5 procenta, piva o 6,5 procenta a tabákových výrobků o 7,1 procenta. Pohonné hmoty a oleje zdražily o 8,4 procenta. Za stravovací služby lidé v dubnu platili o téměř osm procent více než v předchozím roce a za ubytovací služby o více než devět procent.

V meziměsíčním srovnání ceny zboží vzrostly o procento a ceny služeb zůstaly stejné jako v březnu. Nealkoholické nápoje zdražily o 2,8 procenta, vepřové maso o 4,6 procenta, zelenina o 2,3 procenta a čokoláda o téměř 11 procent. Meziročně stouply i ceny alkoholických nápojů, vína o 5,4 procenta, lihovin o 3,8 procenta a piva o 1,4 procenta. Tabákové výrobky zdražily o 1,2 procenta a pohonné hmoty a oleje o 2,7 procenta. Naopak dovolené s komplexními službami meziměsíčně zlevnily o 4,2 procenta. 

Témata:  obchody potraviny

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 20:14

Stoltenberg eskaluje napětí, reaguje Kreml na slova šéfa NATO

Rusko vnímá nejnovější vyjádření šéfa NATO Jense Stoltenberga jako další eskalaci napětí. Generální tajemník aliance v rozhovoru uvedl, že členské země bloku jednají v reakci na rostoucí hrozbu ze strany Ruska a Číny o možném uvedení dalších jaderných zbraní do stavu pohotovosti. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy