obchody

Ilustrační foto

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu opět vzrostly

Byznys

Ceny spotřebitelských výrobků v Česku v dubnu vzrostly o 2,9 procenta ve srovnání s předchozím rokem, což představuje zrychlení oproti březnovému dvouprocentnímu nárůstu. Hlavními tahouny inflace byly ceny potravin, alkoholu a pohonných hmot. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). V porovnání s předchozím měsícem se spotřebitelské ceny v dubnu zvýšily o 0,7 procenta.

Marek Výborný (KDU-ČSL)

Domov

Aplikace na srovnání cen potravin narazila. Obchody ji odmítly

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) narazil na nedostatek podpory ze strany zástupců obchodních řetězců a Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) se svým návrhem na vytvoření aplikace pro srovnávání cen potravin. Výborný před novináři zdůraznil, že bez aktivní spolupráce obchodníků nemá tato aplikace význam.

Ilustrační foto

SOCR: Ceny potravin v České republice konečně začaly klesat

Byznys

Ceny potravin v České republice zaznamenaly pokles, zejména v segmentech, kde panuje větší konkurence mezi dodavateli obchodních řetězců. Uvedl to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza prostřednictvím sociální sítě X. Zvláštní pozornost věnoval cenám mouky a mléka.

Ilustrační foto

Zástupci obchodních řetězců ujišťují, že ceny potravin s nižší DPH klesnou

Byznys

Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin.

Pepco

Byznys

Mateřská společnost obchodní sítě Pepco zkrachovala

Mezinárodní společnost Steinhoff International ukončuje činnost po pěti letech od vypuknutí účetního skandálu. Akcionáři se na mimořádné valné hromadě rozhodli zrušit holding vlastnící například obchody Pepco.

Ilustrační foto

Restaurací a hotelů se změna DPH příliš nedotkne. Svaz obchodu balíček uvítal

Domov

Asociace hotelů a restaurací České republiky vítá skutečnost, že vláda vyslyšela požadavky a argumenty provozovatelů ubytovacích a stravovacích zařízení, aby služby ubytování a stravování zůstaly ve snížené sazbě. Je to trend, kterým se vydává celá Evropská unie ve snaze podpořit nejen cestovní ruch, ale také služby s intenzivním podílem lidské práce. Asociace to uvedla v tiskové zprávě.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

Téměř třetina Čechů pravidelně nakupuje v cizině, ukázal průzkum

Domov

Polovina českých domácností nakupuje v některé ze sousedních zemí, přičemž 27 % lidí tak činí pravidelně. Za nákupy v cizině Češi ročně utratí 55 miliard korun, čímž stát přichází o miliardy na daních. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), který zrealizovala agentura Ipsos.

Ilustrační foto

Ceny v akcích v ČR jsou nižší než maximální ceny na Slovensku, Česko zastropovat nebude

Domov

Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nechce zavést strop cen v obchodech jako na Slovensku. K poklesu cen podle něj povede zdravá konkurence mezi obchodníky. Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku od pondělí na tři měsíce stanovilo cenový strop na vybrané potraviny. Opatření se dotkne téměř 400 různých položek. Nekula řekl, že ceny potravin na Slovensku jsou u některých položek vyšší než ceny v Česku v akčních nabídkách.

Nákupy potravin, ilustrační fotografie.

Domov

Pro snižování cen potravin podle komory není prostor kvůli nákladům firem

Prostor pro snižování cen potravin v současné době není kvůli stále rostoucím nákladům výrobních a zpracovatelských podniků. Novinářům to řekla prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Náklady na výrobky se firmám podle komory meziročně zvedly o 50 až 80 procent a společnosti neměly prostor to promítnout do cen.

Nákupy, ilustrační fotografie

Svaz obchodu: Ceny potravin v únoru zřejmě dál porostou

Byznys

Ceny potravin zřejmě v únoru ještě dál porostou, i když již ne lednovým tempem, kdy se meziměsíčně zvýšily v průměru o čtyři procenta. Větší pokles přijde na jaře. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu a poradce ministra průmyslu Tomáš Prouza. Podle zástupců Agrární komory a ministerstva zemědělství za růst cen mohou obchodní řetězce.

Ilustrační fotografie.

Tržby v malooobchodě loni klesly o 3,6 pct, o rok dříve stouply

Byznys

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly, pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

Ilustrační foto

Maloobchodní tržby klesají sedm měsíců, v listopadu to bylo o 8,7 procenta

Byznys

Maloobchodní tržby v Česku klesají v meziročním srovnání sedm měsíců za sebou. V listopadu loňského roku pokles zpomalil na 8,7 procenta z říjnových 9,9 procenta. Tržby se ale zvýšily pouze v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky. Vyplývá to z revidovaných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziměsíčním srovnání se tržby snížily o 0,3 procenta.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie

Domov

Více než čtvrtina domácností v ČR si může dovolit koupit jen základní potraviny

Přibližně 28 procent českých domácností si může dovolit nakupovat jen základní potraviny. Vyplývá to z průzkumu společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek finančních ústavů a korporátních zákazníků. Více než polovina rodin vyhledává pouze zlevněné potraviny. Nejčastěji Češi za jídlo měsíčně utratí 5000 až 10.000 korun. Firma o tom informovala ČTK v tiskové zprávě.

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Tržby v maloobchodě v Česku dál meziročně klesají, v říjnu o 9,4 procenta

Byznys

Tržby v maloobchodě v Česku meziročně klesají už půl roku. V říjnu pokles zrychlil na 9,4 procenta po zářijovém revidovaném snížení o 5,3 procenta. Lidé méně utráceli zejména za nepotravinářské zboží. Proti září se říjnové tržby snížily o 1,8 procenta. Informace dnes na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Olympia Olomouc

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly až o 15 procent

Byznys

Tržby obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly proti začátku adventu zhruba o deset až 15 procent. Meziročně jsou zhruba srovnatelné nebo vyšší o jednotky procent. Lidé nejvíce nakupovali hračky, drobnější elektroniku, ale i hotová těsta nebo sváteční šunky. Vyplývá to z informací obchodníků, které dnes poskytli ČTK.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 21:55

Zelenskyj by měl být prezidentem až do konce války, přeje si to většina Ukrajinců

Více než dvě třetiny Ukrajinců, konkrétně 70 procent, je pro, aby byl Volodymyr Zelenskyj prezidentem až do konce války. Ukázal to průzkum Kyjevského mezinárodního ústavu sociologie. Podle šetření ale klesl počet lidí, kteří podporuje prezidentovu politiku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy