Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci se dohodli na revizi směrnice o snídani

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

V poslaneckém shromáždění Evropského parlamentu (EP) bylo ve středu večer dosaženo dohody ohledně revize takzvané "směrnice o snídani", která má za cíl podpořit spotřebitele v informovaném rozhodování o produktech jako med, ovocné šťávy, džemy či marmelády. 

Parlament schválil předběžnou politickou dohodu s členskými státy (Rada EU) o aktualizovaných pravidlech složení, názvu, označování a prezentace určitých "snídaňových" potravin. Pro směrnici hlasovalo 603 poslanců, devět bylo proti a deset se zdrželo hlasování.

Nová pravidla především cílí na boj s dovozem padělaného medu ze zemí mimo EU prostřednictvím povinného a jasně viditelného označování země původu a spustí proces vytvoření systému dohledatelnosti původu medu. Kromě toho se bude jasněji označovat obsah cukru v ovocných šťávách a minimální obsah ovoce v džemech a marmeládách.

Zpravodaj pro tuto oblast, rakouský europoslanec Alexander Bernhuber, v komentáři pro média uvedl, že EP učinil důležitý krok v označování původu potravin a přijal přísná opatření k boji proti podvodům s medem.

"Země původu musí být na označení medových směsí jasně uvedena. Kromě toho byly stanoveny vyšší standardy kvality a byla zjištěna potřeba systému EU pro dohledatelnost původu medu. Tyto iniciativy zajistí lepší informovanost spotřebitelů a lepší ochranu před padělaným medem jak včelařů, tak spotřebitelů," vysvětlil Bernhuber.

Směrnici musí ještě oficiálně přijmout i Rada EU. Legislativa vstoupí v platnost 20 dní po zveřejnění v Úředním věstníku EU. Členské země začnou uplatňovat nová pravidla dva roky po vstupu směrnice v platnost. 

Témata:  EU potraviny

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy