Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Europoslanci se dohodli na revizi směrnice o snídani

Evropský parlament
Evropský parlament
Foto: Pixabay

V poslaneckém shromáždění Evropského parlamentu (EP) bylo ve středu večer dosaženo dohody ohledně revize takzvané "směrnice o snídani", která má za cíl podpořit spotřebitele v informovaném rozhodování o produktech jako med, ovocné šťávy, džemy či marmelády. 

Parlament schválil předběžnou politickou dohodu s členskými státy (Rada EU) o aktualizovaných pravidlech složení, názvu, označování a prezentace určitých "snídaňových" potravin. Pro směrnici hlasovalo 603 poslanců, devět bylo proti a deset se zdrželo hlasování.

Nová pravidla především cílí na boj s dovozem padělaného medu ze zemí mimo EU prostřednictvím povinného a jasně viditelného označování země původu a spustí proces vytvoření systému dohledatelnosti původu medu. Kromě toho se bude jasněji označovat obsah cukru v ovocných šťávách a minimální obsah ovoce v džemech a marmeládách.

Zpravodaj pro tuto oblast, rakouský europoslanec Alexander Bernhuber, v komentáři pro média uvedl, že EP učinil důležitý krok v označování původu potravin a přijal přísná opatření k boji proti podvodům s medem.

"Země původu musí být na označení medových směsí jasně uvedena. Kromě toho byly stanoveny vyšší standardy kvality a byla zjištěna potřeba systému EU pro dohledatelnost původu medu. Tyto iniciativy zajistí lepší informovanost spotřebitelů a lepší ochranu před padělaným medem jak včelařů, tak spotřebitelů," vysvětlil Bernhuber.

Směrnici musí ještě oficiálně přijmout i Rada EU. Legislativa vstoupí v platnost 20 dní po zveřejnění v Úředním věstníku EU. Členské země začnou uplatňovat nová pravidla dva roky po vstupu směrnice v platnost. 

Témata:  EU potraviny

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 17:21

Zvládla by se Evropa postavit Rusku? Nová analýza ukazuje sílu obou stran

Evropa nemůže ruskou hrozbu podceňovat, ale měla by si uvědomit svou reálnou sílu. Podle analýzy německého magazínu Der Spiegel disponují evropské členské státy NATO dostatkem zbraní i vojáků, aby mohly čelit Rusko. Největší neznámou je bojová připravenost. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Marine Le Pen

Le Penová si u soudu vyslechla trest: Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.