Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidem zdražuje bydlení a vybrané potraviny. Celkově se však inflace drží na 2,8 procentech

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

„Vzhledem ke statistickému efektu nízké srovnávací základny z konce loňského roku se růst cenové hladiny v závěru letošního roku drží na mírně zvýšených úrovních. Inflace se však stále pohybuje ve svém tolerančním pásmu a nepřesahuje úroveň tří procent. S příchodem příštího roku by inflace měla začít postupně klesat, takže by nic nemělo bránit dalšímu snižování úrokových sazeb,“ říká pro redakci Globe24.cz ekonom Štěpán Křeček.

Z meziročního pohledu dosáhla míra inflace v listopadu na úroveň 2,8 procenta, což bylo stejně jako v říjnu. Inflace se sice pohybuje nad svým cílem, ale stále se udržuje ve svém tolerančním pásmu. Nelze očekávat příchod další inflační vlny. Naopak v příštím roce by inflace měla začít klesat, takže je možné dál pokračovat ve snižování úrokových sazeb.

Prudce začaly zdražovat vybrané potraviny. Například ceny vajec ještě v říjnu klesaly o 5,6 procenta, ale v listopadu již rostly o 31,7 procenta. Meziroční růst cenové hladiny nejvíce ovlivňovaly ceny v oddíle bydlení. Například vzrostly ceny nájemného z bytu o 6,3 procenta, vodného o 10,9 procenta, stočného o 13,4 procenta či tepla a teplé vody o 8,5 procenta.

Ceny zboží jsou celkově pod kontrolou a ve svém úhrnu se zvýšily o 1,4 procenta. Problémy však přetrvávají u cen služeb, které se ve svém úhrnu zvýšily o 5,2 procenta. Například ceny stravovacích služeb vzrostly o 6,7 procenta, ceny ubytovacích služeb o 8,8 procenta a ceny dovolených s komplexními službami o 6,6 procenta.

Koruna v reakci na zveřejnění listopadové inflace mírně oslabila. Devizoví investoři totiž míní, že nižší než očekávaná inflace může Českou národní banku vést k rychlejšímu dalšímu snižování svých úrokových sazeb. Nižší úrokové sazby ČNB obecně korunu zneatraktivňují, což způsobuje její zmíněné oslabení.

Na prosincovém zasedání Česká národní banka pravděpodobně ponechá úrokové sazby na současné úrovni, přičemž možnost jejich snížení není zcela vyloučena, zejména po zveřejnění dnešních inflačních dat.

Meziměsíční růst cen o 0,1 % je způsoben především zdražením potravin, přičemž nejvíce zdražila vejce, která vzrostla o více než 23 %. Tento nárůst je důsledkem vyšší předvánoční poptávky a omezené nabídky, kterou ovlivňuje ptačí chřipka a vybíjení chovů nosnic v Česku a okolních zemích.

Meziročně k růstu cen nejvíce přispělo zdražení bydlení, energií, stravování a ubytování, stejně jako alkoholických nápojů. Tento růst je podporován obecně rostoucími cenami služeb, které se vyrovnávají s předchozím obdobím inflace, včetně nárůstu spotřební daně na alkohol o 10 %.

Témata:  inflace ekonomika ceny potravin potraviny bydlení

Související

Aktuálně se děje

11. prosince 2024 19:22

11. prosince 2024 12:54

Kyjev vpálil Kremlu do obličeje pád Asada. Mluví o neschopnosti

Podle ukrajinského ministerstva zahraničí pád dlouholetého syrského prezidenta Bašára Asada poukazuje na neschopnost Ruska vést válku na dvou frontách a na jeho oslabení, což má vážné důsledky pro jeho vojenské a geopolitické ambice. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Záchranáři v akci, ilustrační fotografie

Česko plánuje lepší pokrytí leteckou záchrankou. Vláda schválila plán boje s korupcí

Letecká záchranná služba bude mít od roku 2029 jedenáct základen namísto současných deseti a ze šesti na osm se rozšíří i počet základen, které budou fungovat v nepřetržitém provozu. Plán na zabezpečení činnosti letecké záchranné služby po roce 2028 schválila vláda ve středu. Odsouhlasila také parametry dotačního a úvěrového programu Živel 3, který má pomoci občanům i obcím s obnovou obydlí zničených zářijovými povodněmi.