Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace v lednu činila 2,3 procenta. Zdražování po dvou letech končí, tvrdí Fiala

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Meziroční inflace činila v lednu 2,3 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Jde o nejnižší hodnotu od března 2021. Premiér Petr Fiala (ODS) v komentáři pro média konstatoval, že se jedná o konec dvouletého zdražování v Česku.

Meziroční nárůst inflace byl v lednu o 4,6 procentního bodu nižší než v prosinci, uvedli statistici. Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny o půldruhého procenta.

"Spotřebitelské ceny v lednu výrazně oslabily svůj meziroční růst na 2,3 %, což je nejnižší hodnota od března 2021. Tento vývoj byl ovlivněn především cenami bydlení a potravin a rovněž vyšší srovnávací základnou v loňském roce," podotkla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Pavla Šedivá.

"Je to dobrá zpráva, znamená konec dvouletého zdražování," řekl dnes premiér Fiala novinářům. Konstatoval, že se naplnilo jeho vyjádření z vánočního projevu, v němž sliboval zlepšení ekonomické situace. Nižší inflace podle něj přispěje k růstu reálných mezd, které v poslední době klesaly, a ke zlevnění úvěrů.

Předseda vlády poznamenal, že k poklesu inflace pomohly kromě jiných faktorů i kroky jeho kabinetu. Konkrétně jmenoval snižování veřejných výdajů, snahu o řešení vysokých cen energií a tlak na výrobce i prodejce.

"Všechna opatření jsme dělali tak, aby nedošlo třeba k tomu, že bude nedostatek pohonných hmot. U nás nikdy taková situace nebyla zaznamenána," dodal Fiala.

Témata:  inflace Petr Fiala

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy