Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nekula chce do kontrol cen potravin zapojit Specializovaný finanční úřad

Zdeněk Nekula
Zdeněk Nekula
Foto: Jiří Ovčáček

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dnes naznačil, že by se do kontrol cen potravin mohl výhledově zapojit Specializovaný finanční úřad. V březnu ceny potravin a nealkoholických nápojů podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně stouply o více než 23 procent.

Podle pravidelného šetření ČSÚ v březnu oproti předchozímu měsíci zlevnilo vepřové maso, sýr eidam, vejce či máslo. Na svém zůstaly ceny mléka, mouky, pečiva, cukru, brambor nebo jablek.

Nekula dnes uvedl, že pokračují společné kontroly České obchodní inspekce (ČOI) a Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Zároveň se čeká na výsledky prověřování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V květnu se má sejít meziresortní pracovní skupina zabývající se vysokými cenami potravin.

Ministr o cenách mluvil s kolegou z resortu financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). Zmínil, že Specializovaný finanční úřad má právo kontrolovat marže. "Myslím si, že přijde čas, kdy i tento úřad zapojíme," poznamenal.

Podle Nekuly přispěly intenzivní kontroly, kterých inspekce provedla přes 400, ke snížení cen vajec nebo másla. Porušení zákona bylo shledáno ve více než 90 případech.

Témata:  Zdeněk Nekula ceny potravin potraviny

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy