Premiér Petr Fiala (ODS) potvrdil, že mu Nekula předal rezignaci. Nominanta Výborného označil za zkušeného politika a velkou posilu pro vládu. "Před novým ministrem zemědělství stojí úkoly, které nejsou jednoduché. Musí intenzivně pracovat na zlevnění potravin a pomoci tak s dalším snížením inflace, která trápí občany. Věřím ale, že v této důležité misi obstojí," napsal na twitteru.

O chystané výměně na ministerském postu ráno informoval server Neovlivní s tím, že lidovci považují Nekulovu pozici za dlouhodobě neudržitelnou. Potvrdily se také informace webu Seznam Zprávy, že favoritem na ministerský post je někdejší předseda strany Marek Výborný (KDU-ČSL).

Nekula je ministrem od 3. ledna 2022, kdy se stal posledním jmenovaným členem původního Fialova kabinetu. Jmenování se odkládalo kvůli onemocnění covidem-19. Před vládním angažmá nepatřil k výrazným členům své strany, kvůli nástupu na zemědělský resort skončil jako starosta Těšetic na Znojemsku.

Ministr opakovaně čelil kritice, například kvůli svým výrokům ohledně vysokých cen potravin. Ještě v úterý se na twitteru zmínil, že ceny se stabilizují a pomáhají snižovat celkovou inflaci. "Dlouhodobý trend je pozitivní a jasně patrný, i když meziměsíčně jsme v květnu zaznamenali mírný výkyv. Nesmíme proto v našem úsilí polevit a nadále pokračovat v kontrolách," napsal.

Zatím poslední personální změny v nynější vládě proběhly na začátku května. Mikuláš Bek přešel z pozice ministra pro evropské záležitosti na post ministra školství, jeho původní místo zaujal Martin Dvořák.