Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nekula končí ve vládě, na jeho post usedne bývalý předseda KDU-ČSL

Zdeněk Nekula a Miloš Zeman
Zdeněk Nekula a Miloš Zeman
Foto: Jiří Ovčáček

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) končí ve Fialově vládě, na svůj post hodlá rezignovat ke konci června. Oznámil to na tiskové konferenci svolané předsedou strany Marianem Jurečkou, který potvrdil nominaci Marka Výborného na uvolněný post. Nekula podle svých slov v poslední době necítil podporu od straníků.

Premiér Petr Fiala (ODS) potvrdil, že mu Nekula předal rezignaci. Nominanta Výborného označil za zkušeného politika a velkou posilu pro vládu. "Před novým ministrem zemědělství stojí úkoly, které nejsou jednoduché. Musí intenzivně pracovat na zlevnění potravin a pomoci tak s dalším snížením inflace, která trápí občany. Věřím ale, že v této důležité misi obstojí," napsal na twitteru.

O chystané výměně na ministerském postu ráno informoval server Neovlivní s tím, že lidovci považují Nekulovu pozici za dlouhodobě neudržitelnou. Potvrdily se také informace webu Seznam Zprávy, že favoritem na ministerský post je někdejší předseda strany Marek Výborný (KDU-ČSL).

Nekula je ministrem od 3. ledna 2022, kdy se stal posledním jmenovaným členem původního Fialova kabinetu. Jmenování se odkládalo kvůli onemocnění covidem-19. Před vládním angažmá nepatřil k výrazným členům své strany, kvůli nástupu na zemědělský resort skončil jako starosta Těšetic na Znojemsku.

Ministr opakovaně čelil kritice, například kvůli svým výrokům ohledně vysokých cen potravin. Ještě v úterý se na twitteru zmínil, že ceny se stabilizují a pomáhají snižovat celkovou inflaci. "Dlouhodobý trend je pozitivní a jasně patrný, i když meziměsíčně jsme v květnu zaznamenali mírný výkyv. Nesmíme proto v našem úsilí polevit a nadále pokračovat v kontrolách," napsal.

Zatím poslední personální změny v nynější vládě proběhly na začátku května. Mikuláš Bek přešel z pozice ministra pro evropské záležitosti na post ministra školství, jeho původní místo zaujal Martin Dvořák.

Témata:  Zdeněk Nekula Ministerstvo zemědělství České republiky KDU-ČSL

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy