Ministerstvo zemědělství České republiky

Marek Výborný (KDU-ČSL)

Pavel jmenoval Výborného novým ministrem zemědělství

Domov

Česko má nového ministra zemědělství, ve čtvrtek dopoledne se jím stal Marek Výborný (KDU-ČSL). Na Pražském hradě jej jmenoval do funkce prezident Petr Pavel, jehož kancelář avizovala, že ke jmenování dojde dnes v 10 hodin.

Marek Výborný (KDU-ČSL)

Výborný se setkal s Pavlem, probírali ministerstvo zemědělství

Domov

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) se v úterý na Pražském hradě sešel s prezidentem Petrem Pavlem, který by ho ještě do konce června měl jmenovat novým ministrem zemědělství, pokud s tím nebude mít problém širší vedení strany. Výborný má nahradit kritizovaného Zdeňka Nekulu, ten oznámil rezignaci v minulém týdnu.

Zdeněk Nekula a Miloš Zeman

Nekula končí ve vládě, na jeho post usedne bývalý předseda KDU-ČSL

Domov

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) končí ve Fialově vládě, na svůj post hodlá rezignovat ke konci června. Oznámil to na tiskové konferenci svolané předsedou strany Marianem Jurečkou, který potvrdil nominaci Marka Výborného na uvolněný post. Nekula podle svých slov v poslední době necítil podporu od straníků.

Ilustrační fotografie.

Česko nechystá zákaz dovozu ukrajinského obilí

Domov

Jednostranné zákazy dovozu ukrajinského obilí, které zavedlo Polsko, Maďarsko a nejnověji Slovensko, jsou v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace. Česká republika s jejich zavedením nepočítá, téma ale ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) intenzivně řeší s komisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Situaci je potřeba vyřešit na celounijní úrovni. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě.

Ministerstvo zemědělství

Domov

Intenzivnější kontroly dovozu obilí z Ukrajiny budou pokračovat, uvedlo MZe

Kvůli zvýšené přepravě obilovin z Ukrajiny přes Evropskou unii bude Česko pokračovat v jejich intenzivních kontrolách. Vedle obilí a dalších základních zemědělských plodin se zaměří i na mlýnské výrobky. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství, které kontroly nechalo zintenzivnit zhruba před dvěma týdny. Podle něj jsou kontroly detailní a provedené testy dosud přítomnost zakázaných látek v dovozovém obilí neprokázaly.

Ilustrační fotografie.

Zemědělci mohou do začátku prázdnin žádat o mimořádné dotace

Domov

Zemědělci mohou do konce června žádat o mimořádnou podporu určenou na podporu segmentů, které jsou nejvíce zasažené růstem cen energií a dalších vstupních nákladů. Z evropských peněz a státního rozpočtu dostanou 831 milionů korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zemědělství.

Ministerstvo zemědělství

Ministerstvo zemědělství začalo kontrolovat prodejní ceny vybraných potravin

Domov

Ministerstvo zemědělství začalo spolu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěž (ÚOHS) v minulém týdnu sledovat prodejní ceny vybraných potravin. Kontroly mají trvat nejméně tři měsíce, řekl dnes novinářům ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po jednání s předsedou ÚOHS Petrem Mlsnou. Konkrétní mechanismus kontrol nechtěl komentovat.

Ministerstvo zemědělství

V kauze zakázek na ministerstvu zemědělství zatím policie nikoho neobvinila

Domov

V kauze údajné korupce při IT zakázkách na ministerstvu zemědělství, kvůli které minulý týden na ministerstvu i dalších místech zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), zatím policie nikoho neobvinila. Všichni zadržení už také byli propuštěni, sdělila na dotaz ČTK žalobkyně Denisa Sotáková z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Zdeněk Nekula

Ministr zemědělství Nekula vidí uplatnění až pro 50 000 uprchlíků

Domov

Zemědělství, lesnictví a potravinářství by mohly okamžitě zaměstnat až 50.000 uprchlíků. Uvedl to dnes ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle odborníků jsou ukrajinští pracovníci v zemědělství nenahraditelní. Vyplývá to z tiskových zpráv a vyjádření organizací a politiků, které dnes ČTK oslovila.

Zdeněk Nekula

Nekula: Je třeba dotační kyvadlo vrátit od velkých podnikatelů do rovnováhy

Domov

Dotační kyvadlo se v posledních letech vychýlilo k velkým podnikům, teď se musí vrátit do rovnovážné polohy, řekl nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle něj se nyní musí jednat o změnách ve strategickém plánu českého zemědělství na další léta, který se brzy bude posílat Evropské komisi.

Zdeněk Nekula se sešel s prezidentem Milošem Zemanem. (3.1.2022)

Nekula je novým ministrem zemědělství, jmenoval ho prezident Zeman

Domov

Prezident Miloš Zeman dnes na zámku v Lánech jmenoval Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) ministrem zemědělství. Vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) je kompletní. Za Nekulu dosud resort dočasně vedl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Marian Jurečka

Ministerstvo zemědělství převzal Jurečka, Nekula bude jmenovaný v lednu

Domov

Vedení ministerstva zemědělství po Miroslavu Tomanovi (ČSSD) zatím převzal předseda lidovců a vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vedení koalic už dříve rozhodlo, že by ministrem zemědělství měl být lidovec Zdeněk Nekula, který ale nemohl kvůli nákaze koronavirem absolvovat pohovor s prezidentem Milošem Zemanem ani se nemohl zúčastnit pátečního jmenování vlády. Bude tak jmenován v lednu, oznámilo dnes v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství.

Agrofert

Firmy Agrofertu získaly dotace, na které neměly nárok

Byznys

Čtyři firmy z holdingu Agrofert čerpaly dotace na ovocné sady, ačkoli byla tato podpora určena pro malé a střední podniky. V letech 2010 až 2017 získaly víc než 7,5 milionu korun. Ministerstvo zemědělství od tří z nich žádá vrácení podpory, Agrofert proti tomu podal žalobu k soudu.

Miroslav Toman, ministr zemědělství ČR (fotil: David Sedlecký)

Ministr Toman se nakazil koronavirem. Babiš žádá Čechy, aby zůstali doma +VIDEO

Domov

Ministr zemědělství Miroslav Toman měl pozitivní test na koronavirus. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. Ministr je podle něj v kontaktu s pražskou hygienickou stanicí a řídí se jejich pokyny. Toman je prvním českým ministrem, který měl pozitivní test. Několik členů kabinetu bylo již dříve jen v preventivní karanténě kvůli kontaktu s nakaženým člověkem.

Růže, ilustrační fotografie

Průměrné ceny řezaných květin v Česku rostou, zdražují hlavně růže

Byznys

Průměrné ceny květin na pultech tuzemských obchodů se posledních šest let průběžně zvyšují, nejvýraznější je cenový nárůst u růží. Průměrná cena řezaných růží se zvýšila bezmála o dvě desítky korun a ve srovnání s ostatními sledovanými květinami je nejvyšší. Nejlevnějšími řezanými květinami jsou dlouhodobě karafiáty.

Ministerstvo zemědělství

Domov

Čistý dusičnan amonný se používá i v ČR. Hrozí katastrofa jako v Bejrútu?

Čistý dusičnan amonný se v Česku používá pouze pro zemědělské účely jako hnojivo. ČTK to dnes řekl mluvčí Českého báňského úřadu (ČBÚ) Bohuslav Machek. Přidává se podle něj také do výbušnin, dováží se hlavně z Polska. Podle mluvčího koncernu Agrofert Karla Hanzelky vyrábí firma v ČR například ledek amonovápenatý, nikoliv ale čistý dusičnan amonný v pevné formě.

Vodní osvěžení

Z Česka bude země přehrad? Ministerstvo vytipovalo 31 nových lokalit

Domov

Ministerstvo zemědělství chce hájit 31 území pro vodní nádrže. Nejvíce, sedm, je jich v Kraji Vysočina, některé nádrže ve Zlínském kraji by měly mít i přes 200 hektarů. Dnes to zástupci ministerstva oznámili na tiskové konferenci. Celkem by nová místa zadržela 273 milionů metrů krychlových vody, což je zhruba třetina vodní nádrže Orlík.

Je zdravější pečivo bílé, nebo tmavé?

Je koronavirus na pečivu? Stát nechal provést testy. Tady je výsledek

Domov

Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ministerstvo dlouhodobě uvádí, že se virus potravinami nepřenáší. Také výrobci ujišťují, že mají dobré ochranné postupy.

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy