Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Intenzivnější kontroly dovozu obilí z Ukrajiny budou pokračovat, uvedlo MZe

Ministerstvo zemědělství
Ministerstvo zemědělství
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Kvůli zvýšené přepravě obilovin z Ukrajiny přes Evropskou unii bude Česko pokračovat v jejich intenzivních kontrolách. Vedle obilí a dalších základních zemědělských plodin se zaměří i na mlýnské výrobky. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo zemědělství, které kontroly nechalo zintenzivnit zhruba před dvěma týdny. Podle něj jsou kontroly detailní a provedené testy dosud přítomnost zakázaných látek v dovozovém obilí neprokázaly.

"V laboratořích Státní zemědělské a potravinářské inspekce se u každého vzorku dělá rozbor na přítomnost více než 400 zbytků účinných látek. Jde především o testy na přítomnost mykotoxinů nebo reziduí pesticidů, u všech vzorků ale testujeme i to, zda neobsahují těžké kovy jako olovo nebo kadmium," uvedl ke kontrolám ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle něj je kontrolováno ukrajinské obilí pro krmné i potravinářské účely.

Podle ministerstva je ČR v produkci obilovin plně soběstačná, velkou část produkce i vyváží. Dovoz obilovin ze zahraničí je malý, nicméně Státní zemědělská a potravinářská inspekce v uplynulých dvou týdnech odebrala 12 vzorků obilovin dovezených z Ukrajiny, konkrétně osm vzorků pšenice a čtyři u kukuřice. "Kompletně dokončené rozbory jsou zatím hotové u vzorků pšenice, žádné cizorodé látky laboratoře v obilí neodhalily," konstatovalo MZe.

Nově kontroluje všechno obilí a mouku z Ukrajiny také Slovensko, které tento týden zakázalo zpracovávat naskladněné ukrajinské obilí, toto zboží a z něj vyrobená mouka nesmí ani na trh. V kontrolovaném obilí byl potvrzen výskyt pesticidu, který není v EU povolen a má negativní vliv na lidské zdraví. Samotný dovoz ukrajinského obilí ani výrobků z něj ale není na Slovensku zakázán, import ale tamní ministerstvo zemědělství neodporučilo.

Dovoz některých zemědělských produktů včetně obilí z Ukrajiny nově ale zavedlo do 30. června Polsko a Maďarsko, a to ve snaze ochránit vlastní trhy. Podle mluvčí Evropské komise jsou ale jednostranné kroky, které ohledně obchodu podnikají jednotlivé členské státy EU, nepřijatelné. Evropská komise požádala vlády ve Varšavě a v Budapešti, aby ji seznámily s plány týkajícími se zákazu dovozu obilí a dalších zemědělských výrobků z Ukrajiny. Podle ní je nutné, aby členské státy taková rozhodnutí koordinovaly s unijními institucemi, otázky obchodu totiž patří do kompetence Evropské unie.

Ukrajina, která je jedním z největších světových vývozců obilí, začala využívat při vývozu této komodity alternativní trasy po blokádě svých černomořských přístavů v souvislosti s ruskou invazí z konce loňského února. Levná ukrajinská pšenice pak skončila také na trzích ve středoevropských zemích, na což si stěžovali místní zemědělci.

Témata:  Ministerstvo zemědělství České republiky

Související

Aktuálně se děje

30. března 2025 20:08

Zemřel Jiří Havel, herec známý z televize i dabingu

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Žloutenka v Česku na vzestupu. Odborníci varují před dalším šířením

Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.