Výborný o setkání s prezidentem informoval na sociální síti. "Potvrdil jsem, že pokud mě širší vedení KDU-ČSL podpoří jako nominanta na ministra zemědělství, jsem připraven udělat pro české zemědělství, lesy i vodu maximum, otevřít resort dialogu se všemi, kteří pod Ministerstvo zemědělství spadají a postavit se odpovědně všem výzvám," napsal na twitteru.

Výborný už minulý týden uvedl, že vedení resortu pro něj představuje velkou výzvu. Jako svou přednost vyzdvihl schopnost komunikace a naslouchání. "Nejsem člověk, který by se bál přijmout zodpovědnost a politiku jsem vždy vnímal jako službu veřejnosti," sdělil.

Současný ministr Nekula oznámil rezignaci ke konci června na středeční tiskové konferenci svolané předsedou strany Marianem Jurečkou. Dosavadní šéf resortu zemědělství vysvětlil, že v poslední době necítil podporu od spolustraníků.

Nekula je ministrem od 3. ledna 2022, kdy se stal posledním jmenovaným členem původního Fialova kabinetu. Jmenování se odkládalo kvůli onemocnění covidem-19. Před vládním angažmá nepatřil k výrazným členům své strany, kvůli nástupu na zemědělský resort skončil jako starosta Těšetic na Znojemsku. Jako člen vlády opakovaně čelil kritice, například kvůli svým výrokům ohledně vysokých cen potravin.

Zatím poslední personální změny v nynější vládě proběhly na začátku května. Mikuláš Bek přešel z pozice ministra pro evropské záležitosti na post ministra školství, jeho původní místo zaujal Martin Dvořák.