Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výborný se setkal s Pavlem, probírali ministerstvo zemědělství

Marek Výborný (KDU-ČSL)
Marek Výborný (KDU-ČSL)
Foto: Martina Černáková / INCORP images

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) se v úterý na Pražském hradě sešel s prezidentem Petrem Pavlem, který by ho ještě do konce června měl jmenovat novým ministrem zemědělství, pokud s tím nebude mít problém širší vedení strany. Výborný má nahradit kritizovaného Zdeňka Nekulu, ten oznámil rezignaci v minulém týdnu.

Výborný o setkání s prezidentem informoval na sociální síti. "Potvrdil jsem, že pokud mě širší vedení KDU-ČSL podpoří jako nominanta na ministra zemědělství, jsem připraven udělat pro české zemědělství, lesy i vodu maximum, otevřít resort dialogu se všemi, kteří pod Ministerstvo zemědělství spadají a postavit se odpovědně všem výzvám," napsal na twitteru.

Výborný už minulý týden uvedl, že vedení resortu pro něj představuje velkou výzvu. Jako svou přednost vyzdvihl schopnost komunikace a naslouchání. "Nejsem člověk, který by se bál přijmout zodpovědnost a politiku jsem vždy vnímal jako službu veřejnosti," sdělil.

Současný ministr Nekula oznámil rezignaci ke konci června na středeční tiskové konferenci svolané předsedou strany Marianem Jurečkou. Dosavadní šéf resortu zemědělství vysvětlil, že v poslední době necítil podporu od spolustraníků.

Nekula je ministrem od 3. ledna 2022, kdy se stal posledním jmenovaným členem původního Fialova kabinetu. Jmenování se odkládalo kvůli onemocnění covidem-19. Před vládním angažmá nepatřil k výrazným členům své strany, kvůli nástupu na zemědělský resort skončil jako starosta Těšetic na Znojemsku. Jako člen vlády opakovaně čelil kritice, například kvůli svým výrokům ohledně vysokých cen potravin.

Zatím poslední personální změny v nynější vládě proběhly na začátku května. Mikuláš Bek přešel z pozice ministra pro evropské záležitosti na post ministra školství, jeho původní místo zaujal Martin Dvořák.

Témata:  Marek Výborný Petr Pavel Ministerstvo zemědělství České republiky

Aktuálně se děje

13. června 2024 19:24

Lídři G7 se dohodli: Miliardy dolarů ruských zisků půjdou na Ukrajinu

Lídři G7, kteří se ve čtvrtek sešli v italském regionu Apulie, dosáhli dohody o půjčkách 50 miliard dolarů Ukrajině za použití zisků ze zmrazených ruských aktiv v EU a zemích G7, uvedla agentura Reuters. Hostem hlav států a vlád "sedmičky" je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy