Výborný nahrazuje ve funkci stranického kolegu Zdeňka Nekulu, kvůli pozici ministra skončil jako předseda lidoveckého poslaneckého klubu. Nahradil ho poslanec Aleš Dufek.

Výborný už s hlavou státu jednal během minulého týdne, o setkání informoval na sociální síti. "Jsem připraven udělat pro české zemědělství, lesy i vodu maximum, otevřít resort dialogu se všemi, kteří pod Ministerstvo zemědělství spadají a postavit se odpovědně všem výzvám," napsal na twitteru. Už předtím řekl, že vedení resortu pro něj představuje velkou výzvu. Jako svou přednost vyzdvihl schopnost komunikace a naslouchání. "Nejsem člověk, který by se bál přijmout zodpovědnost a politiku jsem vždy vnímal jako službu veřejnosti," sdělil.

Nekula oznámil rezignaci ke konci června na tiskové konferenci svolané předsedou strany Marianem Jurečkou. Vysvětlil, že v poslední době necítil podporu od spolustraníků. Ministrem byl od 3. ledna 2022, kdy se stal posledním jmenovaným členem původního Fialova kabinetu. Před vládním angažmá nepatřil k výrazným členům své strany, kvůli nástupu na zemědělský resort skončil jako starosta Těšetic na Znojemsku. Jako člen vlády opakovaně čelil kritice, například kvůli svým výrokům ohledně vysokých cen potravin.

Zatím poslední personální změny v nynější vládě proběhly na začátku května. Mikuláš Bek přešel z pozice ministra pro evropské záležitosti na post ministra školství, jeho původní místo zaujal Martin Dvořák.