Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel jmenoval Výborného novým ministrem zemědělství

Marek Výborný (KDU-ČSL)
Marek Výborný (KDU-ČSL)
Foto: Martina Černáková / INCORP images

Česko má nového ministra zemědělství, ve čtvrtek dopoledne se jím stal Marek Výborný (KDU-ČSL). Na Pražském hradě jej jmenoval do funkce prezident Petr Pavel, jehož kancelář avizovala, že ke jmenování dojde dnes v 10 hodin.

Výborný nahrazuje ve funkci stranického kolegu Zdeňka Nekulu, kvůli pozici ministra skončil jako předseda lidoveckého poslaneckého klubu. Nahradil ho poslanec Aleš Dufek.

Výborný už s hlavou státu jednal během minulého týdne, o setkání informoval na sociální síti. "Jsem připraven udělat pro české zemědělství, lesy i vodu maximum, otevřít resort dialogu se všemi, kteří pod Ministerstvo zemědělství spadají a postavit se odpovědně všem výzvám," napsal na twitteru. Už předtím řekl, že vedení resortu pro něj představuje velkou výzvu. Jako svou přednost vyzdvihl schopnost komunikace a naslouchání. "Nejsem člověk, který by se bál přijmout zodpovědnost a politiku jsem vždy vnímal jako službu veřejnosti," sdělil.

Nekula oznámil rezignaci ke konci června na tiskové konferenci svolané předsedou strany Marianem Jurečkou. Vysvětlil, že v poslední době necítil podporu od spolustraníků. Ministrem byl od 3. ledna 2022, kdy se stal posledním jmenovaným členem původního Fialova kabinetu. Před vládním angažmá nepatřil k výrazným členům své strany, kvůli nástupu na zemědělský resort skončil jako starosta Těšetic na Znojemsku. Jako člen vlády opakovaně čelil kritice, například kvůli svým výrokům ohledně vysokých cen potravin.

Zatím poslední personální změny v nynější vládě proběhly na začátku května. Mikuláš Bek přešel z pozice ministra pro evropské záležitosti na post ministra školství, jeho původní místo zaujal Martin Dvořák.

Témata:  Marek Výborný Ministerstvo zemědělství České republiky vláda ČR

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy