vláda ČR

Marek Ženíšek (TOP 09)

Novým ministrem pro vědu by mohl být Ženíšek

Domov

TOP 09 představí nového kandidáta na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Podle informací České televize jím má být poslanec Marek Ženíšek. Nominovalo ho předsednictvo strany, posvětit to však ještě musí výkonný výbor. 

Josef Středula

Odbory oznámily pražský protest proti vládním krokům

Domov

Odbory svolaly na úterý 21. května protest v Praze, oznámila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na webu. Zástupci zaměstnanců se chtějí vymezit proti chystaným změnám v zákoníku práce či důchodech, například proti propuštění bez udání důvodu či prodlužování věku odchodu do penze.

Vít Rakušan

Domov

Rakušan si prosadil změny v zákoně o zbraních, vláda novelu schválila

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda rozhodla o pokračování podpory firmám, které exportují na Ukrajinu

Svět

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

Vláda odsouhlasila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině

Svět

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

Petr Fiala

BIS odhalila proruskou skupinu, vláda rozšířila sankční seznam

Domov

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

Petr Fiala (ODS)

Domov

Vláda nebude ustupovat, reagoval Fiala na protest zemědělců

Premiér Petr Fiala (ODS) v souvislosti se čtvrtečním protestem v ulicích hlavního města vzkázal zemědělcům, že vláda nehodlá ustupovat tlaku. Fiala dokonce pohrozil tím, že jeho kabinet dá nakonec slíbené dvě miliardy korun navíc pro zemědělství jinam.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Vláda rozhodla o změnách v důchodech i na středních školách

Domov

Disidenti by měli od příštího roku dostávat průměrný starobní důchod, i když neplnili dostatečně dlouho odvody. Lidem s osvědčením o účasti v odboji a odporu proti komunismu by měla sociální správa automaticky dorovnat nižší penzi, a to včetně těch, kteří pobírají část důchodu z ciziny. V roce 2024 by měli bývalí odpůrci minulého režimu pobírat 20.635 korun měsíčně. Tato změna vychází z návrhu novel, který dnes schválila vláda.

Vlastimil Válek (TOP 09)

Domov

Lékařům se zvýší platy, v pátek ukončí protest

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) definitivně zažehnali potíže ve zdravotnictví kvůli výpovědím z přesčasů. Protest lékařů by měl být do pátku odvolán na základě dohody o růstu platů. Ty se v některých případech zvýší až o 15 tisíc korun.

Vláda Petra Fialy ve Sněmovně

Stávky v Česku. Zapojila se většina škol, odboráři protestují u Sněmovny

Domov

V Česku probíhá série protivládních stávek. Celý den se stávkuje na základních, středních a mateřských školách, podle odhadu odborů se v různé míře zapojí více než dvě třetiny zařízení. Protestní akce na dnešní den připravily také odbory, jimž vadí vládní úsporný balíček či chystaná důchodová reforma.

Vláda Petra Fialy

Vláda vyhověla požadavku Gruntoráda, odvolala usnesení k Chartě 77

Domov

Vláda přistoupila na žádost disidenta Jiřího Gruntoráda a dnes hlasováním na dálku zrušila své usnesení, kterým se loni v lednu přihlásila k tradicím Charty 77 o lidská práva a demokracii. Úřad vlády v tiskové zprávě zdůraznil, že to neznamená, že by kabinet opustil závazek Charty.

Aktuálně se děje

25. května 2024 11:19

Borrell: EU si musí vybrat, jestli podpoří instituce prosazující právní stát, nebo Izrael

Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady právního státu a podporou Izraele, prohlásil šéf evropské diplomacie Josep Borrell. Reagoval na rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora (ICJ), který Izraeli nařídil okamžité zastavení vojenské operace ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Češi se probojovali do finále MS v hokeji

Mimořádná zpráva

Češi sedmi brankami dokonale rozložili dosud suverénní Švédy a zahrají si doma na MS o zlato

Pokud byl plán svěřenců kouče Radima Rulíka pro semifinále se Švédy nenechat nic náhodě, tak to splnili měrou vrchovatou. Od začátku do konce totiž si šli za jasným cílem, nedat soupeři ani čichnout a dojít tak do vytouženého finále. Svými dvěma brankami režírovali toto neuvěřitelné tažení za vítězstvím jak David Kubalík, tak Lukáš Sedlák, přičemž nejvíc kanadských bodů zaznamenala Nečasova formace, přičemž sám Nečas zaznamenal hned čtyři z nich. A samozřejmě přispěl stále klidně chytající Lukáš Dostál.