reklama

ČTK dnes informaci získala ze situační a výhledové zprávy ministerstva zemědělství, která je zaměřena na okrasné rostliny.

Růže velkokvětá řezaná v roce 2013 stála na tuzemském trhu v průměru 50 korun a do loňského roku podražila na 68,4 koruny. Africká fialka v těchto letech podražila z 57,54 koruny na 69,23 koruny a karafiát z 19,07 na 23,43 koruny. Průměrná cena gerbery řezané vzrostla z 35,54 koruny v roce 2013 na loňských 42,18 koruny.

Cenový růst podle odborníků souvisí s tím, že se u řezaných květin zvyšují požadavky zákazníků na kvalitu a velikost. Například u růží je příčinou růstu průměrné ceny větší podíl dražších odrůd s delšími stonky s velkými poupaty.

Na úroveň cen řezaných květin má ale vliv více faktorů. Základem je podle MZe každoroční cenová hladina na nizozemských květinových burzách. "Tu ovlivňuje aktuální tržní situace pro daný druh zboží," stojí ve zprávě. V některých termínech se tato základní cena zvýší i několikanásobně. Příkladem jsou svátky sv. Valentýn, Velikonoce, Den matek či Vánoce, kdy prudce roste poptávka po květinách. Vliv na cenu má i roční období, na kterém závisí výrobní náklady pěstitelů květin.

Od této základní ceny květin se pak odvíjí tvorba prodejních cen v tuzemských květinářstvích. Roli hrají ceny velkoobchodů i náklady konečného prodejce, které jsou jiné u květinářství v centru Prahy v najatém prostoru a ve vlastním obchodě na venkově. Vliv na cenu má i podíl neprodaných řezaných květin, které mají omezenou trvanlivost.

Celková hodnota českého trhu s květinami se v roce 2018 zvýšila o 0,8 procenta na 11,755 miliardy korun. Každý obyvatel Česka předloni za květiny utratil v průměru 1130 korun. Loňské údaje zatím nebyly zveřejněny.

Tuzemská produkce květin se předloni po několikaletém výraznějším růstu zvýšila pouze o 1,1 procenta na 2,278 miliardy korun z 2,254 miliardy korun v roce 2017. Růst podle pěstitelů utlumily výkyvy počasí a sucho. Dovoz květin do Česka se v roce 2018 zvýšil o 4,1 procenta na 3,407 miliardy korun. Čeští pěstitelé předloni vyvezli květiny za 486 milionů korun, přičemž export v meziročním srovnání klesl o čtyři procenta.