Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rána z milosti. Květinářství těžce doplácí na výjimku z restrikcí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Marie Cvrčková, EuroZprávy.cz

Květinářství hlásí výrazný propad návštěvnosti prodejen. Nepovažují za výhodu, že mají z platných vládních opatření výjimku a i za současné situace mohou mít otevřeno. Nemají možnost žádat o dotace na nájem, nárok jim nevzniká ani na plné proplacení mezd zaměstnanců, pro něž však nyní nemají dostatek práce.

Výjimka je podle Lenky Barákové ze společnosti Květiny Novák Praha "rána z milosti". Tržby se podle ní aktuálně propadly na 20 procent. "Jsme na tom podstatně hůř, než kdybychom obchody uzavřeli," uvedla. O příspěvek na komerční nájem kvůli výjimce nemohou žádat, u programu Antivirus podle ní zavřené provozovny mohou na zaměstnance čerpat kompenzace 100 procent, u květinářství to bude podle ní 60 až 80 procent.

Výjimku za nevýhodu považuje také jednatelka sítě květinářství Belles Fleurs Jana Vyhnalová. "Vzhledem k umístění poboček v centru Prahy, které je nyní liduprázdné, klesla návštěvnost poboček v těchto dnech ve srovnání s loňským rokem o 70 procent," řekla. Někteří pronajímatelé podle ní nejsou ochotni jednat o slevě na nájmu a firma ho musí i za těchto okolností platit v plné výši. "Současně pro zaměstnance nemáme dostatek práce, ale nárok na čerpání podpory státu Antivirus také nyní nemáme. Doufám, že toto rozhodnutí ještě vláda změní," uvedla dále.

Pokles návštěvnosti potvrdila Soňa Průšová z pražského květinářství Metamorphosis. Navzdory tomu je podle ní výjimka z vládních opatření pro prodejce květin pozitivní.

Pandemie výrazně zasáhla i do podnikání společnosti Kytky od potoka, která se zaměřuje na ekologické pěstování a ve Velkých Přílepech u Prahy provozuje statek s hospodářstvím. Velký pokles firma letos podle Magdaleny Lukášové zaznamenala u svateb. "To je asi nejcitelnější ztráta. Pár svateb bylo, ale na loňská čísla jsme se nedostali," uvedla. Další dopad mělo zrušení plánovaných workshopů. Jarní termíny přesunuté na podzim se nyní musely posunout na jaro.

Krize se podle Lukášové projevuje nejen na propadu obratu, ale i ztrátě květin, které nelze skladovat a kvůli sníženému obratu se musejí vyhazovat. "Samozřejmě se situaci přizpůsobujeme, hledáme nové zdroje a způsoby. Je to však neustálé balancování na hraně. I vzhledem k tomu, že statek musí uživit devět lidí a sám sebe," dodala.

Zákaz maloobchodního prodeje v Česku platí od 22. října, zatím do 3. listopadu. V provozu mohou být potraviny, drogerie, lékárny, galanterie nebo právě květinářství. Vláda v pondělí znovu zpřísnila platné restrikce. Otevřené obchody budou moci od středy prodávat nejvýše do 20:00, v neděli budou muset mít zavřeno celý den. Nová opatření se dotkla i květinářství, ve kterých budou moci v jeden čas nakupovat maximálně dva zákazníci.

Vláda v pondělí prodloužila do konce roku vyplácení příspěvku B z programu Antivirus. Je určen firmám, které musely kvůli výpadku poptávky, surovin či personálu omezit výrobu a služby. Podniky s omezenou produkcí mohou od státu získat zpátky 60 procent vyplacené náhrady mzdy do 29.000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek A pro uzavřené provozy vláda prodloužila už před dvěma týdny a zvýšila ho. Místo 80 procent mzdy do 39.000 korun superhrubé mzdy stát proplácí celé mzdy s odvody do 50.000 korun. Lidem v karanténě dorovnává 80 procent náhrady.

Témata:  květiny ekonomika

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy