Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ceny v akcích v ČR jsou nižší než maximální ceny na Slovensku, Česko zastropovat nebude

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Česko podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) nechce zavést strop cen v obchodech jako na Slovensku. K poklesu cen podle něj povede zdravá konkurence mezi obchodníky. Osm největších maloobchodních řetězců na Slovensku od pondělí na tři měsíce stanovilo cenový strop na vybrané potraviny. Opatření se dotkne téměř 400 různých položek. Nekula řekl, že ceny potravin na Slovensku jsou u některých položek vyšší než ceny v Česku v akčních nabídkách.

Nekula upozornil na to, že na Slovensku se vyjednání o cenových stropech neúčastnili zástupci zemědělců.

Uvedl, že vejce velikost M v přepočtu vycházejí na Slovensku na devět Kč na vejce, zatímco v ČR je minulý týden nabízel obchodní řetězec pod čtyři Kč za kus.

Jako další příklad uvedl máslo, které na Slovensku nyní stojí po zastropování cen v přepočtu 79 Kč za 250 gramů. V ČR v akci se objevila cena 29,90 Kč, uvedl Nekula. "Daleko lepší je zdravá soutěž mezi obchodními řetězci. Nechceme zabetonovat vysoké ceny," řekl.

Podle Nekuly by měla vést k poklesu hladiny cen zdravá konkurence mezi obchodníky, kteří mají soutěžit o zákazníky.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v pondělí uvedl, že tuzemské řetězce se ke stanovení maximálních cen zatím nechystají. Ceny se podle něj drží na relativně nízké úrovni, protože obchodníci častěji zavádějí slevové akce.

V Česku se podle Prouzy aktuálně prodá přes 60 procent potravin ve slevách. Zastropování cen podle něj přitom není nic jiného než dlouhodobá slevová akce na předem určenou část sortimentu. "Považujeme za vhodnější slevy střídat, aby měli zákazníci bohatší výběr a nedocházelo ke zdražení těch potravin, jejichž ceny nejsou zastropované," doplnil.

Na Slovensku bude na vybraných položkách označení 'Protiinflační garance' a jejich ceny prodejci zveřejní na svých webových stránkách. Potraviny byly na Slovensku letos v únoru stejně jako v lednu meziročně dražší o 28,6 procenta. Meziroční míra inflace v únoru zrychlila na 15,4 procenta z lednových 15,2 procenta.

Ceny potravin v Česku v únoru meziročně stouply o 23,9 procenta, v lednu to bylo o 24,8 procenta. Celkově byly spotřebitelské ceny proti loňskému roku vyšší o 16,7 procenta, růst tak zpomalil z lednových 17,5 procenta.

Mnoho Čechů kvůli rostoucím cenám jezdí za nákupy do Polska, kde vláda zrušila DPH na některé základní potraviny. České obchody u hranic s Polskem tak mají oproti období před snížením DPH o 30 až 40 procent nižší prodeje, řekl dříve Prouza. Už loni si někteří lidé u polských hranic stěžovali na to, že tam Češi vykupují obchody. Vyhledávané jsou mezi Čechy také nákupy v Německu, kde se zase vyzdvihuje kvalita potravin.

Témata:  Zdeněk Nekula obchody ceny potravin

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 18:54

Útok v Hradci Králové: Soud rozhodl o vazebním stíhání pachatele

Mladík obviněný ze čtvrteční dvojnásobné vraždy prodavaček v obchodě v Hradci Králové jde do vazby. Rozhodl o tom soud, o jehož verdiktu informovala policie v pátek odpoledne. Šestnáctiletému pachateli, který se k činu doznal, hrozí jako mladistvému maximálně desetiletý trest odnětí svobody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.